Toužíte po historické nemovitosti?
17.08.2008
Nemovitosti vždy patřily z dlouhodobého hlediska mezi nejjistější investice, a to i přes obvyklé výkyvy cen. Jistě, najdou se výjimky, případy cenových bublin a prudkých poklesů, ale to nic nemění na tom, že nemovitost je jedna z mála doslova hmatatelných investic, které mají svou hodnotu nezávisle na změnách cen.
A i v případech, kdy ceny klesají (jako nyní v USA), z pohledu většího časového odstupu bývá pokles zase časem srovnán. To u peněž jisté není, tam může např. dojít k měnové reformě. Stejně tak akcie firmy se mohou stát naprosto bezcennými, když firma zkrachuje a zanikne. Zato nemovitost, dokud stojí a je udržována, má trvale nějakou hodnotu.
Kromě „běžných“ nemovitostí se u nás více rozmáhá i obchod s historickými nemovitostmi. Jde o zvláštní kategorii, která má svá specifika. Co může člověka motivovat k nákupu historické nemovitosti? Pohnutky jsou různé – zájem o historii, chuť zachránit chátrající památku, touha po stylovém bydlení, podnikatelský záměr počítající s přestavbou třeba na penzion, nebo čirá spekulace s úmyslem dalšího prodeje. Mezi historické nemovitosti nepatří jen hrady a zámky, ale i staré selské usedlosti a statky, vodní či větrné mlýny, kovárny, měšťanské domy, paláce a další. Obvykle (i když ne vždy) platí přímá úměra – čím je pořizovací cena menší, tím bývají vyšší následné náklady na rekonstrukci a uvedení do slušného stavu. Na tom si již řada kupců vylámala zuby, když investovali do historického domu relativně příznivě znějící sumu, aby pak zjistili, že oprava bude několikanásobně dražší. Historické nemovitosti navíc často bývají státem chráněnými památkami, při jejichž rekonstrukci je nutné vyřídit mnohá povolení a dodržet řadu podmínek. U těchto staveb jsou rovněž obvyklí různí obrazní „kostlivci ve skříni“ ve formě nečekaných skrytých problémů, případně skuteční kostlivci v zemi, bránící dalšímu postupu stavby po dobu archeologických výzkumů.
Na to všechno se kupující musí připravit. Rozpočet by proto měl zahrnovat nejen částku na koupi a opravu, ale ještě dostatečně velkou rezervu.
Ani samotný provoz historické nemovitosti nebývá levný. Jsou to často stavby s tlustými zdmi a vysokými stropy, kde jen náklady na vytápění dosahují obrovských částek. A když vytápění omezíte, mráz a vlhko mohou budovu poškodit… Zateplení zase naráží na problémy se zachováním vzhledu a charakteru, nemluvě o technických potížích s vlhkostí atd.
Na druhou stranu, pěkně opravená historická nemovitost si může vydělat nejen na svůj provoz, ale přinést svému majiteli i zisk. Příkladem mohou být restaurace nebo ubytovací zařízení zřízené ve starých mlýnech, měšťanských domech apod.
Ne každý však dělá všechno jen kvůli penězům. Historická nemovitost je stavba trvalé hodnoty, často penězi nevyčíslitelné, která ukazuje um a dovednost našich předků a zachovává je pro další generace. Aby věděli, že architektura není jen sklo a beton, ale že může být i přirozeně krásná a mít svou duši.
Pokud vás tato problematika blíže zajímá, zkuste například stránky www.historickenemovitosti.cz, kde najdete nejen konkrétní inzeráty, ale také odkazy na relevantní zákonné normy, informace o rekonstrukcích atd.
Autor: Michal Hamšík
Článek byl zobrazen 8513 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma O bydlení
Bydlení přizpůsobené seniorům
Co starý člověk může potřebovat. Teplo, pohodlí a bezpečí. Také odpovídající výši důchodu, hodné děti, pár vnoučat pro radost, a když je na tom po zdravotní stránce dobře, tak i nějakého koníčka. K tomu všemu ale potřebuje odpovídající bydlení.
Toužíte po historické nemovitosti?
Nemovitosti vždy patřily z dlouhodobého hlediska mezi nejjistější investice, a to i přes obvyklé výkyvy cen. Jistě, najdou se výjimky, případy cenových bublin a prudkých poklesů, ale to nic nemění na tom, že nemovitost je jedna z mála doslova hmatatelných investic, které mají svou hodnotu nezávisle na změnách cen.
Chtěli byste vlastnit bytový dům?
Je výhodné vlastnit bytový dům a pronajímat byty? Jak praví klasik, na všechny složité otázky existují jednoduché, nesprávné odpovědi. Proto si řekněme, že jednoduchá odpověď neexistuje. Záleží to totiž na mnoha okolnostech. Když se na věc podíváme z čistě finančního hlediska, neměl by být problém výhodnost spočítat – jen nesmíme zapomenout na všechny faktory.
Starý nebo nový byt?
Koupě bytu je bezpochyby závažným rozhodnutím, které většina lidí nečiní příliš často. Zaměřme se teď pouze na případy koupě bytu pro účely bydlení a pomiňme ty ostatní (investice, spekulace apod.). Nabízí se vždy otázka, zda si pořídit starý, nebo nový. Jaký vybrat?
Rady, které nestárnou – I. díl - Byt
Některé rady a postupy našich maminek a babiček působí často úsměvně a přinejmenším zastarale. Jinými se naopak stále řídíme, jsou osvědčené a fungují. Nasledující seriál vám možná pomůže vyřešit dosud nezvládnuté domácí resty.
Co může přinést novela stavebního zákona
Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo Poslanecké sněmovně velkou novelu stavebního zákona. Podle ministra Radka Martínka jde o zásadní změnu ve stávající praxi stavebních řízení.
Lidé ze zatopených bytů budou moci čerpat z třímiliardového rozpočtu
Vláda ČR schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj navýšit kvůli povodňovým škodám rozpočet Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na letošní rok. Změna spočívá ve zvýšení rozpočtové položky na úvěry na modernizaci bytu, respektive vytvoření nové rozpočtové položky na pomoc při obnově povodní poškozeného bytového fondu ve výši jedné milardy korun.
Mladí lidé mohou zažádat o výhodnou půjčku
Česká vláda schválila nařízení o použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení na modernizaci bytů pro mladé. Díky tomu mohou lidé do 35 věku let získat nízkoúročený úvěr v hodnotě až 150 tisíc korun. Kdo může požádat o úvěr a na co lze použít?