Co znamená bydlení v podnájmu?
13.12.2005
Bydlení v podnájmu by nemělo vypadat tak, že vám kamarád půjčí na rok klíče od svého družstevního bytu a vy ten byt s jeho ústním svolením smíte užívat. Podnájem by být řádným smluvním vztahem s předem danými pravidly.
Podnájem bytu upravuje Občanský zákoník v paragrafu 719. Jedná se vlastně o vztah mezi nájemcem a osobou, které je byt dán do podnájmu, tedy podnájemníkem. K uzavření smlouvy o podnájmu je nutný souhlas pronajímatele, tedy vlastníka bytu (soukromá osoba, město, firma nebo bytové družstvo apod.). Souhlas musí být určitý - pronajímatel musí vyslovit souhlas s konkrétní podnájemní smlouvou. Zde může nastat rozpor se stanovami některých družstev, které souhlas s podnájemní smlouvou dávají „paušálně“ či jeho potřebu dokonce vylučují. I přesto, že byste měli pocit, že družstvo nemá proti vaší podnájemní smlouvě námitek, trvejte na písemném souhlasu. Pokud existuje podnájemní smlouva bez souhlasu vlastníka, je neplatná. Navíc je to důvodem pro podání výpovědi nájemce z bytu. O bydlení by tak přišel samozřejmě podnájemník, který v tomto případě bydlí „na černo“, i nájemce, který při výpovědi pro nepovolený podnájem nemá zásadně nárok ani na náhradní byt.
Smlouva o podnájmu by měla podrobně určit také podmínky skončení podnájmu. Z povahy nájemního vztahu vyplývá, že podnájemní vztah nemůže trvat déle než nájemní vztah i přesto, že by byl podle podnájemní smlouvy sjednán na dobu delší. Pokud nejsou přímo ve smlouvě uvedeny podmínky skončení podnájemního vztahu, zákon umožňuje výpověď smlouvy (i bez udání důvodů). Výpovědní lhůta by měla být uvedena ve výpovědi, musí však trvat alespoň do konce třetího celého kalendářního měsíce po doručení výpovědi podnájemci. Samozřejmě se strany mohou kdykoliv dohodnout, že podnájem končí s okamžitou účinností.
Podnájem bytu narozdíl od nájemního práva není zvláštním způsobem chráněn. Podnájemce proto nemá právo na náhradní podnájem.
Co by v podnájemní smlouvě nemělo chybět?
- účastníci smlouvy, kterými jsou pronajímatel a podnájemce (u obou musí být uvedeno jejich jméno a příjmení, rodné číslo a přesná adresa),
- předmět smlouvy: konkretizace bytu, o který se jedná (přesná adresa, číslo bytu, popis příslušenství bytu)
- práva a povinnosti smluvních stran (specifikace délky trvání smlouvy, částka stanovená za podnájem a její splatnost, seznámení se stavem bytu, podmínky ukončení podnájmu, apod.)
- přílohou podnájemní smlouvy by měl být písemný souhlas majitele bytu s podnájmem.
Pokud si podrobně prostudujete některé paragrafy Občanského zákoníku týkající se nájmu a podnájmu (zejména §711) zjistíte, že některé body podnájemní vztah v podstatě vylučují. Například ocitujme §711 (1) „Pronajímatel může vypovědět nájem bytu jen s přivolením soudu z těchto důvodů:“… …písmeno g) „má-li nájemce dva nebo více bytů, vyjma případů, že na něm nelze spravedlivě požadovat, aby užíval pouze jeden byt;“ Na osobu, která je nájemníkem ve dvou bytech, přičemž v jednom z nich bydlí a druhý pronajímá dále, tento paragraf zcela jistě dopadá. Dalším bonbónkem je písmeno h) stejného paragrafu, kde stojí „neužívá-li nájemce byt bez vážných důvodů a nebo ho bez závažných důvodů užívá jen občas;“ Do této kategorie potom spadají všichni nájemníci, kteří byt nabídnou k podnájmu, byť se souhlasem vlastníka. Pokud tak učiní, zjevně byt neužívají. Jedině, že by sám podnájemní vztah byl onen vážný důvod.
Články s podobnou tématikou
Nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor
Víte, co vás čeká na katastrálním úřadě?
Než koupíme byt
Družstevní nebo osobní vlastnictví
Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření?
Článek byl zobrazen 7206 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma O bydlení

Nebojte se nákupu nemovitosti v zahraničí
Sníte o klidném stáří v domku na břehu moře? Nebo snad raději v tichu pod alpskými štíty? Takový sen se dá za určitých okolností realizovat, a to koupí nemovitosti v zahraničí. Že to bude drahé a nemáte peníze? Tak zadarmo to jistě nebude, ale na druhou stranu, ceny nemovitostí v některých zemích jsou příznivější než u nás, navíc nemovitost může i vydělávat.

Jak pojistit chatu nebo chalupu?
Jestli opustíte chalupu či chatu, a na jaře ji naleznete v takovém stavu v jakém byla na podzim, pak patříte k těm šťastnějším rekreantům. Jiní - a je jich ročně tisíce - si rvou vlasy a naříkají nad vyhaslým spáleništěm či ukradeným vybavením. Bědování nepomůže, ale uzavřené pojištění rekreačních staveb může alespoň škodu zmírnit nebo ji zcela nahradit.

Nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor
Od 1. března roku 2006 by měl začít platit nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor. Dokument, který vládě předložil koncem léta ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, by měl posílit ochranu vlastníků bytů a komplexněji postihnout správu domu a pozemku.

Jak bydlí Češi?
Se svým stávajícím bydlením je spokojena drtivá většina českých domácností, nespokojeno je se svou bytovou situací jen necelých 18 procent Čechů. Pokračuje přitom trend pořizování vlastního bydlení, přičemž stoupá počet lidí, kteří si za tímto účelem berou hypotéky a jiné půjčky.

Na co všechno lze použít hypotéku?
Potřebujete-li financovat pořízení nového bydlení či jinou rozsáhlou investici do střechy nad hlavou, je tu hypotéka. Ve všeobecném povědomí veřejnosti platí, že hypotéka, což je účelový úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, lze použít jen na velké investice a úvěr ze stavebního spoření zase na malé. Platí to však jen částečně.

Chtěli byste vlastnit bytový dům?
Je výhodné vlastnit bytový dům a pronajímat byty? Jak praví klasik, na všechny složité otázky existují jednoduché, nesprávné odpovědi. Proto si řekněme, že jednoduchá odpověď neexistuje. Záleží to totiž na mnoha okolnostech. Když se na věc podíváme z čistě finančního hlediska, neměl by být problém výhodnost spočítat – jen nesmíme zapomenout na všechny faktory.

Novinky na hypotečním trhu
Developerská výstavba bytových domů si stále udržuje své neuvěřitelné tempo a i přes mírný pokles objemu nových hypoték poptávka po možnostech financování vlastního bydlení zdaleka nedosáhla svého zenitu. Podívejme se proto, jaké novinky se v nabídce hypotečních bank v poslední době objevily.

I senioři chtějí pohodlně bydlet
Každá generace má svůj vlastní životní rytmus, kterému by mělo být přizpůsobeno i rozvržení a vybavení domácnosti. Abychom zajistili seniorům skutečně plnohodnotné a odpovídající bydlení, je třeba si v prvé řadě uvědomit, že mnozí z nich díky omezeným pohyblivým možnostem tráví v bytě většinu svého času a jsou na praktické a ergonomické řešení zcela odkázáni.