Chtěli byste vlastnit bytový dům?
12.09.2007
Je výhodné vlastnit bytový dům a pronajímat byty? Jak praví klasik, na všechny složité otázky existují jednoduché, nesprávné odpovědi. Proto si řekněme, že jednoduchá odpověď neexistuje. Záleží to totiž na mnoha okolnostech. Když se na věc podíváme z čistě finančního hlediska, neměl by být problém výhodnost spočítat – jen nesmíme zapomenout na všechny faktory.
Na straně nákladů záleží například na tom, zda je dům zatížen nějakými úvěry, které je třeba splácet. Týká se to většinou nových domů, ale na úvěr můžeme samozřejmě pořídit i starší dům. Tím jsme se hned dotkli další důležité okolnosti – jak je dům starý a jaký je jeho stav? Z toho pak vyplývají nároky a náklady na údržbu. Stav domu také ovlivňuje spotřeby energií. Tady záleží na tom, zda si nájemníci platí inkaso sami, nebo je placeno z nájmu. V každém případě však zůstávají energie ve společných prostorách. Z nákladů nám zůstávají ještě daně, různé poplatky apod.
Příjmy z bytového domu jsou pochopitelně tvořeny nájmem. Pokud nájemné není regulováno, a je tedy možné jej stanovit tržně, máme napůl vyhráno. Ovšem výše nájemného, jakou budou lidé ochotni zaplatit, zase závisí na více okolnostech. Především je to obvyklá hladina, tedy nájemné, jaké za podobné byty požadují jiní. Může se pak lišit v závislosti na lokalitě (jaké město, jaká část města…), velikosti a stavu bytů, vybavenosti atd. Řekněme, že nájemné je stanoveno zajímavě pro obě strany – teď záleží na tom, kolik bytů z celkového počtu je obsazeno. A konečně, kým je obsazeno… To je pravděpodobně vůbec nejdůležitější, přitom však nejhůře ovlivnitelný faktor celého „podniku“. Musíme mít zkrátka i trochu štěstí. Tedy, jestliže vlastníte bytový dům v rozumném stavu s přiměřeně vysokým neregulovaným nájemným, kde je většina bytů trvale obsazena „bezproblémovými“ platícími nájemníky, je to většinou výhodné a pro všechny strany zajímavé.
Avšak stačí, aby někteří z nájemníků přestali platit a co hůř, třeba ještě obtěžovat ostatní obyvatele domu či se chovat nešetrně k jeho vybavení. V takovém případě hrozí, že se ti slušní odstěhují a problémoví neplatiči zůstanou. Dům přinášející zisk se tak může proměnit v silně ztrátovou záležitost.
Základem proto je mít co nejlépe postavené nájemní smlouvy, a také si nájemníky vybírat. Jestliže si dáte inzerát k pronájmu bytu, nemusíte hned s každým podepsat smlouvu. Je vašim právem nájemníka odmítnout. Samozřejmě není jednoduché člověka odhadnout, chce to trochu psychologie a nejlépe nějakou praxi. I tak se však může stát, že si do bytu nechtě propašujete někoho, kdo se později ukáže jako problémový. Poté dojde na to, jak dobře je promyšlena nájemní smlouva.
Do některého domu nemusí být snadné nájemníky sehnat a budeme třeba vděčni za kohokoliv, ale to už je právě záležitost zmíněná dříve, tedy lokalita a další okolnosti.
Kromě finančního hlediska je dobré si uvědomit, že starost o dům a řešení případných problémů zabere nějaký čas a úsilí, a to i tehdy, pokud vše běží víceméně ideálně.
Jedno je jisté – pokud jste bytový dům získali například jako dědictví a chcete jej pronajímat, zjistěte aktuální situaci a dobře si vše promyslete a propočítejte. Dvojnásob to platí v případě, že si takový dům chcete teprve pořizovat. Můžete se stát rentiérem, žijícím jen z pravidelného příjmu nájmu, nebo se dům může stát vaší noční můrou. Velmi obecně se však dá říci, že vlastnit bytový dům a pronajímat byty by mělo být výhodné. Vždyť se tak děje po celém světě již po staletí. Obezřetnosti však není nikdy dost…
Text: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Alfa-Zeta, Tex-Color
Články s podobnou tématikou
Spěch s dokončováním stavebních prací vrcholí
Co je energetický štítek budovy?
Financování rekreačních objektů
Pojišťujeme nemovitost
Na co si dát pozor při pronajímání bytu
Nákup bytu od A do Z
Bydlení v družstevním bytě
Novinky ve světě hypoték
Článek byl zobrazen 4626 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma O bydlení
Pojišťujeme nemovitost
Česká republika zažívá v posledních letech různé živelné události, které nebývaly dříve zcela běžné. Začalo to rozsáhlými povodněmi, poté přišly polomy a poškození domů kvůli velkému množství sněhu a nejnověji se nám k tomu přidávají vichřice
Co může přinést novela stavebního zákona
Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo Poslanecké sněmovně velkou novelu stavebního zákona. Podle ministra Radka Martínka jde o zásadní změnu ve stávající praxi stavebních řízení.
Bydlení v družstevním bytě
Užívání družstevního bytu u nás patřilo před rokem 1989 k nejobvyklejším formám bydlení. Od těch dob se však leccos změnilo. Když teď nebudeme brát do úvahy byty státní, můžeme mít stále byt v družstevním vlastnictví, ale dnes také ve vlastnictví osobním.
Mladí lidé mohou zažádat o výhodnou půjčku
Česká vláda schválila nařízení o použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení na modernizaci bytů pro mladé. Díky tomu mohou lidé do 35 věku let získat nízkoúročený úvěr v hodnotě až 150 tisíc korun. Kdo může požádat o úvěr a na co lze použít?
Jak prodat vaši nemovitost v dobách krize?
I přesto, že mnoho lidí nyní s obchodováním s nemovitostmi vyčkává, můžete se dostat do situace, kdy vaše momentální situace vyžaduje prodej vaší nemovitosti, nejčastěji z finančních důvodů.
Daň z nemovitosti
Mezi celou řadu daní, které musí občané našeho státu platit, patří i daň z nemovitosti. Samozřejmě ji neplatí úplně všichni. Koho se tedy týká? Obecně všech vlastníků nemovitostí a pozemků. Existují sice určité výjimky, ale o tom později.
Darování nemovitosti – důvod k radosti, nebo k panice?
Sníte o tom, že vám někdo daruje zámek, nebo třeba velkou vilu? Pokud by se tak skutečně stalo, možná byste zjistili, že se může jednat o dar vskutku danajský. Nemyslíme teď údržbu či rekonstrukci nemovitosti, to je až další věc, jde jen o obyčejnou daň a náklady na převod.
Cohousing jako alternativa společného bydlení
Vybrat si správné bydlení není vůbec jednoduché. Máte nějaké představy o otázce bydlení a hrají v nich důležitou roli také místo i lidé kolem vás? Pokud se nad takovým tématem zamýšlíte, pak si určitě přečtěte následující řádky.