Ekologická domácnost
21.11.2007
Otázkou jak ekologicky hospodařit se většina lidí nezabývá. Důsledkem toho je v současnosti tolik diskutovaná otázka globálního oteplování, ale i úbytek energetických a nerostných zdrojů, vznik nových a nových alergií, obrovských skládek odpadu a dlouhý seznam nevratně vyhynulých rostlin a živočichů.
Stručně řečeno – podřezáváme si větev sami pod sebou. Ekologicky bydlet neznamená jen třídit odpad do kontejnerů a kupovat balenou vodu. Chce to jediné: začít přemýšlet nad tím co kupujeme, jíme, čím se myjeme, jaké používáme spotřebiče.
Voda je život
Ve světě je obyčejná voda vzácností, na rozdíl od nás, kde je vody dostatek. Zatím. Kape-li vám doma kohoutek, zaplatíte dvacet litrů měsíčně, které jste nespotřebovali. Že na to máte? Budiž, ale když vyměníte vadné baterie a těsnění, pořídíte si myčku na nádobí, která má poloviční spotřebu vody než při ručním mytí, tak máte ušetřeno na týdenní dovolenou. Ekologie není jen o plýtvání vodou, ale i o její čistotě. Používejte biologicky odbouratelné prací a čistící prostředky v doporučeném dávkování. Toaletu vybavte recyklovaným papírem, který stejně skončí v žumpě. Á propos – víte, kam žumpa vede? Do trativodu nebo dokonce do řeky? Ale fuj, hanba. Přece existují domácí čistírny, které odpadní vodu působením mikroorganizmů přemění na kompost a čistou vodu, které se dá oboje zužitkovat na zahradě.
Ekopraní, ekokuchyň a ekoúklid
Současná domácnost se v kuchyni, při úklidu a praní bez chemických prostředků neobejde. Prášky, odmašťovače, aviváže a saponáty. Všechny pro zvýšení účinnosti obsahují fosfáty, agresivní chlór či formaldehyd, které ničí veškeré bakterie, ale bohužel i ty užitečné. Jak z toho ven? Pomoc je snadná - nakupovat v ekodrogerii, kde už je na výběr dostatek přípravků jak pro ruční práci, tak i pro automatické pračky a myčky nádobí. Přípravky jsou v koncentrované formě, bez „jedovatých“ příměsí. A ušetříme – vodu i peníze – prací proces se výrazně zkrátí, neboť koncentrátu stačí malé množství. To platí nejen o pracích prášcích, ale i o saponátech na podlahu, čističů na nábytek, sanitárních přípravcích, autokosmetice, a dokonce i o kosmetice k dennímu používání, včetně té dekorativní. Jestli máte zájem o mýdlo, které nedráždí pokožku nebo ekologický lak na vlasy můžete si je koupit v pohodlí domova přes internet na adresách www.ecover.cz nebo www.missiva.cz .
Ekologické miminko
Novorozený mrňousek kromě mateřské náruče, lásky a postýlky zpočátku potřebuje papání a hromadu suchých plen. O mateřském mléku netřeba diskutovat, je tou nejzdravější potravinou co může dostat, pokud se matka rozumně a zdravě stravuje. Posun však nastal v materiálu, z něhož se pleny vyrábějí. Takzvané papírové pleny „ekologické“ maminky nahrazují látkovými, z přírodního konopí. Pleny se sice musí dát do pračky, ale není je třeba žehlit. A prací prášek? Na ten zapomeňte. Dětských alergií na ně přibývá. Stejně účinné na praní dětského oblečení a plen je jádrové mýdlo a soda. Recept na ekologicky šetrné praní najdete na stránce www.puncochacek.estranky.cz
Barevné popelnice
O recyklaci odpadu z domácností se mluví dlouho a většina lidí si už zvykla na barevně odlišené kontejnery na papír, sklo a plasty. Co však třídí jeden, druhý bezohledně zasype něčím, co do kontejneru vůbec nepatří. Snaha poctivých „třídičů“ tak pozbývá smyslu. Kontejnery jsou přece na odpad, který se dále recykluje a tím vzniká výrobní koloběh s minimálním odpadem. Když si uvědomíme, že průměrná domácnost vyprodukuje ročně přes tři tuny netříděného odpadu, který se většinou naváží na skládky, pak recyklace výrazně přispívá k čistotě životního prostředí. Významným pomocníkem likvidace domácího odpadu z kuchyně jsou drtiče odpadu. Stačí pustit studenou vodu a biologický odpad nasypat do výlevky dřezu. Kuchyňský drtič vše rozmělní a odpad odchází potrubím do kanalizace.
Na odpady, které se do barevných kontejnerů nehodí, má většina obcí zřízený sběrný dvůr, kam se odkládají zbytky barev, ředidel, postřiků a jiných chemikálií, dále zrcadla, rozbité spotřebiče, žárovky. Tedy nebezpečný odpad, který pak likviduje odborná firma. Kromě běžného odpadu je občas potřeba někam odložit stavební suť, starý molitan či rozbitý nábytek. K tomu jsou vyhrazeny velkoobjemové kontejnery. A kam s nepotřebnými a prošlými léky? Ty bez poplatku vezmou zpět v lékárně.
Dá se ekologicky žít a přitom nic neztratit z domácího pohodlí? Samozřejmě že ano, a nejlépe je začít hned teď.
Autor: Irena Forejtová
Foto: cistykraj.cz
Články s podobnou tématikou
Podzimní úklid listí
Alternativní zdroje energie a jejich financování
Tepelné izolace z přírodních materiálů
Třídit odpad je nejen moderní, ale hlavně chvályhodné
Drtiče odpadků
Článek byl zobrazen 7766 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma O bydlení
Cohousing jako alternativa společného bydlení
Vybrat si správné bydlení není vůbec jednoduché. Máte nějaké představy o otázce bydlení a hrají v nich důležitou roli také místo i lidé kolem vás? Pokud se nad takovým tématem zamýšlíte, pak si určitě přečtěte následující řádky.
Obrana proti komárům - moderní přípravky i recepty našich babiček
S blížícím se létem vstupuje do našich domácností úhlavní nepřítel jménem komár. Nepříjemnému bodavému hmyzu se nevyhneme ani na vesnicích, ani ve městech, a tak je potřeba se mu nějakým způsobem bránit. Jak co nejúčinněji vyhnat komáry z našich bytů a domů?
Mladí lidé mohou zažádat o výhodnou půjčku
Česká vláda schválila nařízení o použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení na modernizaci bytů pro mladé. Díky tomu mohou lidé do 35 věku let získat nízkoúročený úvěr v hodnotě až 150 tisíc korun. Kdo může požádat o úvěr a na co lze použít?
Daň z nemovitosti
Mezi celou řadu daní, které musí občané našeho státu platit, patří i daň z nemovitosti. Samozřejmě ji neplatí úplně všichni. Koho se tedy týká? Obecně všech vlastníků nemovitostí a pozemků. Existují sice určité výjimky, ale o tom později.
Jak bydlí Češi?
Se svým stávajícím bydlením je spokojena drtivá většina českých domácností, nespokojeno je se svou bytovou situací jen necelých 18 procent Čechů. Pokračuje přitom trend pořizování vlastního bydlení, přičemž stoupá počet lidí, kteří si za tímto účelem berou hypotéky a jiné půjčky.
Stěhování a zbavování se veteše podle Feng-šuej
Naše domovy, stejně jako naše životy, jsou plné harampádí, které neustále sbíráme a shromažďujeme. V každém koutě našeho domova nalezneme spoustu předmětů, které nám brání v klidném životě a přivozují nám stres. Stěhování je ideální pro očistu domova i duše.
Co znamená bydlení v podnájmu?
Bydlení v podnájmu by nemělo vypadat tak, že vám kamarád půjčí na rok klíče od svého družstevního bytu a vy ten byt s jeho ústním svolením smíte užívat. Podnájem by být řádným smluvním vztahem s předem danými pravidly.
Rady, které nestárnou – I. díl - Byt
Některé rady a postupy našich maminek a babiček působí často úsměvně a přinejmenším zastarale. Jinými se naopak stále řídíme, jsou osvědčené a fungují. Nasledující seriál vám možná pomůže vyřešit dosud nezvládnuté domácí resty.