Darování nemovitosti – důvod k radosti, nebo k panice?
26.04.2007
Sníte o tom, že vám někdo daruje zámek, nebo třeba velkou vilu? Pokud by se tak skutečně stalo, možná byste zjistili, že se může jednat o dar vskutku danajský. Nemyslíme teď údržbu či rekonstrukci nemovitosti, to je až další věc, jde jen o obyčejnou daň a náklady na převod.
On vůbec celý proces darování nemovitosti není jednoduchý. Tato problematika je u nás obecně zakotvena v občanském zákoníku v ustanovení § 628 - § 630. Jak tedy v případě darování nemovitosti postupovat? Tak především, vždy je třeba vyhotovit písemnou smlouvu, splňující potřebné požadavky. Musí v ní být jasně vymezen dárce i obdarovaný, a samozřejmě i předmětná nemovitost. Základem převodu je oboustranná dobrovolnost, tedy že dárce nemovitost dobrovolně daruje, a obdarovaný ji výslovně přijímá. Dárce má rovněž povinnost upozornit na případné vady, o nichž ví, v opačném případě má obdarovaný právo nemovitost vrátit (s tříletou promlčecí lhůtou). Mimochodem, zákon výslovně stanoví nemožnost uzavřít darovací smlouvu, dle které by bylo plněno až po dárcově smrti.
Méně známý je fakt, že dle § 630 může za určitých okolností požadovat dárce vrácení nemovitosti zpět. Zákon konkrétně říká: "Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy." Pokud by k takové situaci došlo, je samozřejmě otázkou, co jsou a co nejsou „dobré mravy“. To by musel již rozřešit soud. Právo na vrácení má však jen dárce osobně, po jeho smrti nepřechází na jiné osoby.
Takže, kromě darovací smlouvy potřebujeme aktuální výpis z katastru nemovitostí, a také znalecký odhad nemovitosti za účelem vyměření darovací daně. Po podpisu darovací smlouvy je nutno sepsat Návrh vkladu do katastru nemovitostí a tento spolu se smlouvou předložit na příslušném katastrálním úřadě.
Už v této chvíli to něco stojí, a sice cenu za kolek při vkladu na KÚ (500,- Kč), ale hlavně náklady na vypracování znaleckého posudku, případně i právníka. Největším nákladem je však většinou darovací daň. Její výše vychází, jak již bylo řečeno, z hodnoty nemovitosti stanovené znaleckým posudkem, a její sazby se pohybují v závislosti na příbuzenském vztahu dárce a obdarovaného.
Pro osoby v tzv. 1. skupině, tedy osoby v přímé příbuzenské linii (děti) a pro manžely/-lky začíná sazba na 1% a dále stoupá v několika stupních s rostoucí hodnotou nemovitosti. Nejvyšší je sazba pro nemovitosti s hodnotou 50 mil. Kč a více, kde je stanovena na 1 462 000,- Kč a 5,0 % ze základu přesahujícího 50 mil. Kč. Pro osoby ve 2. skupině (v pobočné příbuzenské linii – sourozenci, tety, strýci, švagři, snachy) platí sazby od 3%, a konečně nejvyšší jsou pro osoby ve 3. skupině, což znamená ostatní fyzické a právnické osoby. Tady jde minimálně o 7%, u nemovitostí s hodnotou 50 mil. Kč a více pak sazba dosahuje závratných 12 460 000,- Kč a 40 % ze základu přesahujícího 50 mil. Kč (mezi těmito dvěma extrémy je samozřejmě opět několik stupňů).
Daňové přiznání musí obdarovaný podat do 30 dnů ode dne, kdy mu byla doručena smlouva s doložkou o povolení vkladu do katastru nemovitostí, u nemovitostí v katastru nezapsaných pak do 30 dnů od účinnosti smlouvy o bezúplatném převodu. K daňovému přiznání je nutné přiložit ověřený opis smlouvy a výše zmíněný znalecký posudek. Obdarovaný následně obdrží platební výměr na daň, který je povinen zaplatit do 30 dnů ode dne jeho doručení. Zde se skrývá jisté riziko pro dárce, neboť v případě, že obdarovaný daň nezaplatí, má správce daně právo obrátit se na dárce, který je dle zákona ručitelem.
Z uvedeného je vidět, že tzv. „bezúplatný převod“ není jednoduchou záležitostí a ve skutečnosti se může i dosti prodražit, zejména u hodnotnějších nemovitostí.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Na co si dát pozor při pronajímání bytu
Nákup bytu od A do Z
Bydlení v družstevním bytě
Překlenovací úvěry
Co znamená bydlení v podnájmu?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Právo, finance a pojištění
Článek byl zobrazen 8451 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma O bydlení
K čemu slouží pojištění domácnosti
Pojištění domácnosti určitě není k životu nutné. Přesto o něm u nás asi jen málokdo někdy neuvažoval, ačkoliv mnoho lidí jej stále nemá. Pojistit si můžete byt vlastní i družstevní či dokonce pronajatý. A to nejen proti živelným rizikům, ale i proti násilnému vniknutí a krádeži. Jak se ale v nabídce pojišťoven orientovat a co při uzavírání smlouvy zohlednit?
Chtěli byste vlastnit bytový dům?
Je výhodné vlastnit bytový dům a pronajímat byty? Jak praví klasik, na všechny složité otázky existují jednoduché, nesprávné odpovědi. Proto si řekněme, že jednoduchá odpověď neexistuje. Záleží to totiž na mnoha okolnostech. Když se na věc podíváme z čistě finančního hlediska, neměl by být problém výhodnost spočítat – jen nesmíme zapomenout na všechny faktory.
Daň z nemovitosti
Mezi celou řadu daní, které musí občané našeho státu platit, patří i daň z nemovitosti. Samozřejmě ji neplatí úplně všichni. Koho se tedy týká? Obecně všech vlastníků nemovitostí a pozemků. Existují sice určité výjimky, ale o tom později.
Ekologická domácnost
Otázkou jak ekologicky hospodařit se většina lidí nezabývá. Důsledkem toho je v současnosti tolik diskutovaná otázka globálního oteplování, ale i úbytek energetických a nerostných zdrojů, vznik nových a nových alergií, obrovských skládek odpadu a dlouhý seznam nevratně vyhynulých rostlin a živočichů.
Prostředí vhodné pro spánek
Spánek je jedna z nejpříjemnějších činností. Mnohdy bohužel zdánlivě bezdůvodně trpíme nespavostí nebo se ráno budíme rozlámaní jako po nočním pochodu městem. Příčinou může být nevhodné prostředí a klima v ložnici.
Kde bydlet na dovolené? Zkuste karavan nebo obytné auto
Sezóna dovolených je tady a s ní i nejvyšší čas popřemýšlet, zda platit za ubytování v hotelu, penzionu či ve stanu nebo vyjet na cesty s pojízdným domovem. Zatímco v zahraničí je cestování s obytnými auty či karavany zcela běžné a velmi oblíbené, u nás se tento druh poznávání krás světa teprve pomalu rozvíjí.
Co může přinést novela stavebního zákona
Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo Poslanecké sněmovně velkou novelu stavebního zákona. Podle ministra Radka Martínka jde o zásadní změnu ve stávající praxi stavebních řízení.
Mladí lidé mohou zažádat o výhodnou půjčku
Česká vláda schválila nařízení o použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení na modernizaci bytů pro mladé. Díky tomu mohou lidé do 35 věku let získat nízkoúročený úvěr v hodnotě až 150 tisíc korun. Kdo může požádat o úvěr a na co lze použít?