Darování nemovitosti – důvod k radosti, nebo k panice?
26.04.2007
Sníte o tom, že vám někdo daruje zámek, nebo třeba velkou vilu? Pokud by se tak skutečně stalo, možná byste zjistili, že se může jednat o dar vskutku danajský. Nemyslíme teď údržbu či rekonstrukci nemovitosti, to je až další věc, jde jen o obyčejnou daň a náklady na převod.
On vůbec celý proces darování nemovitosti není jednoduchý. Tato problematika je u nás obecně zakotvena v občanském zákoníku v ustanovení § 628 - § 630. Jak tedy v případě darování nemovitosti postupovat? Tak především, vždy je třeba vyhotovit písemnou smlouvu, splňující potřebné požadavky. Musí v ní být jasně vymezen dárce i obdarovaný, a samozřejmě i předmětná nemovitost. Základem převodu je oboustranná dobrovolnost, tedy že dárce nemovitost dobrovolně daruje, a obdarovaný ji výslovně přijímá. Dárce má rovněž povinnost upozornit na případné vady, o nichž ví, v opačném případě má obdarovaný právo nemovitost vrátit (s tříletou promlčecí lhůtou). Mimochodem, zákon výslovně stanoví nemožnost uzavřít darovací smlouvu, dle které by bylo plněno až po dárcově smrti.
Méně známý je fakt, že dle § 630 může za určitých okolností požadovat dárce vrácení nemovitosti zpět. Zákon konkrétně říká: "Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy." Pokud by k takové situaci došlo, je samozřejmě otázkou, co jsou a co nejsou „dobré mravy“. To by musel již rozřešit soud. Právo na vrácení má však jen dárce osobně, po jeho smrti nepřechází na jiné osoby.
Takže, kromě darovací smlouvy potřebujeme aktuální výpis z katastru nemovitostí, a také znalecký odhad nemovitosti za účelem vyměření darovací daně. Po podpisu darovací smlouvy je nutno sepsat Návrh vkladu do katastru nemovitostí a tento spolu se smlouvou předložit na příslušném katastrálním úřadě.
Už v této chvíli to něco stojí, a sice cenu za kolek při vkladu na KÚ (500,- Kč), ale hlavně náklady na vypracování znaleckého posudku, případně i právníka. Největším nákladem je však většinou darovací daň. Její výše vychází, jak již bylo řečeno, z hodnoty nemovitosti stanovené znaleckým posudkem, a její sazby se pohybují v závislosti na příbuzenském vztahu dárce a obdarovaného.
Pro osoby v tzv. 1. skupině, tedy osoby v přímé příbuzenské linii (děti) a pro manžely/-lky začíná sazba na 1% a dále stoupá v několika stupních s rostoucí hodnotou nemovitosti. Nejvyšší je sazba pro nemovitosti s hodnotou 50 mil. Kč a více, kde je stanovena na 1 462 000,- Kč a 5,0 % ze základu přesahujícího 50 mil. Kč. Pro osoby ve 2. skupině (v pobočné příbuzenské linii – sourozenci, tety, strýci, švagři, snachy) platí sazby od 3%, a konečně nejvyšší jsou pro osoby ve 3. skupině, což znamená ostatní fyzické a právnické osoby. Tady jde minimálně o 7%, u nemovitostí s hodnotou 50 mil. Kč a více pak sazba dosahuje závratných 12 460 000,- Kč a 40 % ze základu přesahujícího 50 mil. Kč (mezi těmito dvěma extrémy je samozřejmě opět několik stupňů).
Daňové přiznání musí obdarovaný podat do 30 dnů ode dne, kdy mu byla doručena smlouva s doložkou o povolení vkladu do katastru nemovitostí, u nemovitostí v katastru nezapsaných pak do 30 dnů od účinnosti smlouvy o bezúplatném převodu. K daňovému přiznání je nutné přiložit ověřený opis smlouvy a výše zmíněný znalecký posudek. Obdarovaný následně obdrží platební výměr na daň, který je povinen zaplatit do 30 dnů ode dne jeho doručení. Zde se skrývá jisté riziko pro dárce, neboť v případě, že obdarovaný daň nezaplatí, má správce daně právo obrátit se na dárce, který je dle zákona ručitelem.
Z uvedeného je vidět, že tzv. „bezúplatný převod“ není jednoduchou záležitostí a ve skutečnosti se může i dosti prodražit, zejména u hodnotnějších nemovitostí.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Na co si dát pozor při pronajímání bytu
Nákup bytu od A do Z
Bydlení v družstevním bytě
Překlenovací úvěry
Co znamená bydlení v podnájmu?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Právo, finance a pojištění
Článek byl zobrazen 7543 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Výroba sprchových boxů, masážních van a parních lázní – prodloužená záruka na 5 let
Kvalitní výroba relaxačního a rehabilitačního zařízení. Masážní vany, parní sprchové boxy a další, vše vyrábíme v mnoha provedeních s ohledem na přání zákazníka. Jsme česká firma ARTTEC s.r.o., která se již 25 let zabývá výrobou a prodejem sanitárního zařízení. Přijďte se podívat do naší vzorkovny.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Jak snížit platby za energie ? Izolovat střechu!
Jedním z největších zdrojů úniků tepla v objektech je střecha. Ztráty tvoří až 30%. Sofistikované řešení s více jak 30-ti letou zkušeností nabízejí systémy PUR IZOLACE®. V případě plochých střech je to navíc absolutní hydroizolace. Česká firma, české materiály.Ploty patří ke každé zahradě, s novou aplikací BEST VISIO VR si snadno vyberete ten pravý.
Ideálním řešením pro stavbu plotu jsou betonové prvky, které si poskládáte na míru. V nabídce je mnoho druhů, povrchových struktur i barev. S plotovými prvky od společnosti BEST sladíte moderní i rustikální zahradu. Nevěříte? Vytvořte si náhled v nové aplikaci a hned uvidíte, jaký plot se k vašemu domu nejlépe hodí.
Další články na téma O bydlení

Novinky na hypotečním trhu
Developerská výstavba bytových domů si stále udržuje své neuvěřitelné tempo a i přes mírný pokles objemu nových hypoték poptávka po možnostech financování vlastního bydlení zdaleka nedosáhla svého zenitu. Podívejme se proto, jaké novinky se v nabídce hypotečních bank v poslední době objevily.

Nemovitost není mobilní telefon!
Řešíte prodej nemovitosti a váháte, zda se obrátit o pomoc na realitní kancelář, nebo zda se vrhnete do boje s papírováním sami? Pro ty z vás, kteří si nejsou jisti službami a kvalitami realitních kanceláří, je tu pár rad a důvodů, proč se spojit s profesionální kanceláří.

Na co si dát pozor při pronajímání bytu
Bydlet ve vlastním je pro mnoho lidí nedosažitelným snem, který nezřídka řeší nejdostupnějším, ale zdaleka ne nejlevnějším způsobem – podnájmem. Na druhé straně jsou ti šťastnější, kteří byt pronajímají. Obě strany mají svá práva i povinnosti, které není radno brát na lehkou váhu.

Jak pojistit chatu nebo chalupu?
Jestli opustíte chalupu či chatu, a na jaře ji naleznete v takovém stavu v jakém byla na podzim, pak patříte k těm šťastnějším rekreantům. Jiní - a je jich ročně tisíce - si rvou vlasy a naříkají nad vyhaslým spáleništěm či ukradeným vybavením. Bědování nepomůže, ale uzavřené pojištění rekreačních staveb může alespoň škodu zmírnit nebo ji zcela nahradit.

V registru dlužníků pod drobnohledem
Skončily doby, kdy byly finanční domy velmi tolerantní při poskytování úvěrů či hypoték. Světová finanční krize změnila chování i českých bank, které jsou při vyřizování půjček nyní mnohem obezřetnější. Jak se utužení podmínek projevuje? Především důkladným proklepnutím žadatelů přes registry dlužníků.

Jak bojovat proti šatním molům
Velkým nepřítelem oděvů je šatní mol, respektive jeho larvy, které se živí vlákny obsahujícími keratin. Pokud podceníme prevenci, může se nám stát, že naše šatstvo bude zanedlouho prošpikováno mnoha malinkatými dírkami, a můžeme ho rovnou vyhodit. Jak proti molům bojovat?

Co může přinést novela stavebního zákona
Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo Poslanecké sněmovně velkou novelu stavebního zákona. Podle ministra Radka Martínka jde o zásadní změnu ve stávající praxi stavebních řízení.

Spokojený domov s Feng-šuej
Jen málo lidem záleží na tom, jak se doma cítí. Většina z nás považuje svůj domov za nedotknutelný ostrov svého soukromí, kam pustíme jen své blízké a přátele, které máme rádi. Může se ale stát, že nám najednou bez zjevného důvodu něco doma „nesedí“, na nic se nejsme schopni soustředit i přesto, že nám nikdo neublížil a ani nás nepostihla žádná katastrofa.