Kupujeme chalupu
21.08.2007
Podařilo se vám objevit vysněnou chalupu nebo chatu? Máte potřebnou hotovost na účtě, majitel s prodejem souhlasí, takže nic nebrání tomu, abyste nemovitost koupili? Tak se na chvilku posaďte a nechte si vše dobře projít hlavou. Mohli byste totiž udělat nenapravitelnou chybu.
Nejdřív si objekt prohlédněte
Zdá se to jako samozřejmost, ne vždy se ovšem dodržuje. Nezbytná je vždy osobní prohlídka nemovitosti. Nakupovat jen podle fotografie je velké riziko. Na první pohled nová fasáda domu může skrývat špatně provedenou izolaci, krovy mohou být napadeny dřevokaznou houbou či hmyzem. A v jakém stavu jsou rozvody tepla, vody a elektřiny, se ukáže až při běžném provozu. Rovněž těsnost oken, dveří i stěn těžko posoudíme jen letmým pohledem. Proto se vyplatí k prohlídce přizvat odborníka. Ani kdysi vydaný odhad nemovitosti, kde jsou vady popsány, nemusí odpovídat skutečnosti. Od té doby se mohlo ledacos změnit. Uvědomte si, že nízká prodejní cena nemusí být výhodou a pozdější nezbytná rekonstrukce se může pěkně prodražit.
Důvěřuj, ale prověřuj
Dohodněte si podmínky koupě s původním vlastníkem až poté, co si dobře prověříte majetkoprávní vztah k předmětné nemovitosti. To znamená, nejdříve navštivte příslušný katastrální úřad, kde získáte výpis s údaji o skutečném vlastníkovi a spolumajitelích. Vyčtete z něho, nejen zda je prodávající skutečným majitelem nemovitosti, ale i údaje o tom není-li nemovitost zatížena věcnými břemeny nebo jinými omezeními vlastnického práva. Počítejme s tím, že ve výpisu z katastru se nemusí objevit záznam o zástavě nemovitosti, proto zálohu na koupi nemovitosti neskládejte dříve, než výpis z katastru předložíte svému právníkovi. Pokud vám výpis z katastru k nahlédnutí nabídne původní majitel, měl by být dokument co nejčerstvější. Obecně platí, že výpis z katastru nemá být starší dvou měsíců, ale nejlépe je vydaný těsně před podpisem smlouvy.
V případě koupě přilehlého pozemku je důležitým dokumentem pro každého potenciálního majitele územní plán. Lze z něho vyčíst jaké má obec s předmětným pozemkem úmysly, získat informace o inženýrských sítích či o řešení přístupu k vaší nemovitosti. Pro nahlédnutí a případně získání kopie územního plánu se obraťte na příslušný obecní úřad.
Nejdřív získejte povolení, pak plaťte
Platbu za nemovitost řešte cestou notářské úschovy peněz nebo formou vkladu na depozitní účet, odkud budou peníze uvolněny až po rozhodnutí katastru o povolení vkladu. To je teprve rozhodný moment pro uskutečněný nákup. Podaný návrh na vklad může totiž původní majitel nemovitosti vzít kdykoli zpět. Až teprve po povolení vkladu katastrem nemovitostí jste se stali novými vlastníky chalupy nebo chaty a můžete si ji v klidu a s radostí užívat.
Co by měla obsahovat kupní smlouva
Až když jste se pro koupi opravdu rozhodli navštivte svého právníka. Ten připraví kupní smlouvu i ostatní administrativně právní dokumenty potřebné pro vklad vlastnických práv do katastru nemovitostí. A i když právník ví, co v kupní smlouvě nesmí chybět měli bychom vědět jaké náležitosti má smlouva mít. Jsou to především jména, rodná čísla a datum narození prodávajícího i kupujícího. V úvodním prohlášení je specifikováno, že „kupující kupuje, prodávající prodává“ a v předmětu smlouvy, musí být prodávaná nemovitost přesně popsána. Cena nemovitosti je uvedena jako celá kupní cena, včetně doby splatnosti jednotlivých částí kupní ceny, tedy části záloh, části z hypotéky a z vlastních zdrojů. Vždy je nutné uvést podmínky výplaty, čísla účtů a termíny. Do smlouvy nechte zanést i případná omezení vlastnických práv, tedy věcná břemena či zástavní práva. Termín uvolnění jasně stanovuje, v jaké lhůtě musí prodávající nemovitost uvolnit, případně i vyklidit. Důležitou součástí kupní smlouvy je předávací protokol, a to především s ohledem na skryté vady nemovitosti. K pozdějším sporům v prohlášení prodávajícího - že si není vědom právních vad, které by znemožňovaly koupi, a kupujícího, že je obeznámen se všemi fakty o nemovitosti – totiž jako prokazatelný důkaz nestačí.
Text: Irena Forejtová
Foto: Chata Zlatník, Jesenická chalupa
Články s podobnou tématikou?
Nezapomeňte zazimovat své rekreační objekty
Pojištěná nemovitost je dobrou investicí
Kouzlo roubené dřevěnice
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Stavební firmy
Článek byl zobrazen 7737 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma O bydlení
Tajemný fenomén dračích žil
Necítíte se v poslední době dobře? Možná nejste nemocní, ale působí na vás ve spánku nebo při práci škodlivé záření. Tématika dračích žil a geopatogenních zón ostře rozděluje odborníky na dvě nesmiřitelné skupiny. Konkrétní hmatatelné vědecké údaje v tomto směru neexistují. Hovoříme o energiích, které sice nelze změřit, ale přesto jsou a mohou nám škodit.
Ručitelství podepisujte s rozvahou
Nechali jste se už někdy přesvědčit příbuznými, přáteli nebo známými k ručení za půjčku, případně úvěr, který si vzali od banky nebo od jiné firmy? V dnešní době poznamenané pochybnostmi ve všem, co se týká finančních záležitostí, je obezřetnost v oblasti ručitelství obzvláště důležitá.
Rady, které nestárnou – I. díl - Byt
Některé rady a postupy našich maminek a babiček působí často úsměvně a přinejmenším zastarale. Jinými se naopak stále řídíme, jsou osvědčené a fungují. Nasledující seriál vám možná pomůže vyřešit dosud nezvládnuté domácí resty.
Nákup na úvěr
České domácnosti se stále více zadlužují, přestože ve srovnání se západní Evropou či Spojenými státy máme ještě co dohánět. Důvodem rostoucího „dluhu“ každé domácnosti je zejména dostupnost úvěrových produktů a také jejich neustále se rozšiřující nabídka a popularita.
Bydlení přizpůsobené seniorům
Co starý člověk může potřebovat. Teplo, pohodlí a bezpečí. Také odpovídající výši důchodu, hodné děti, pár vnoučat pro radost, a když je na tom po zdravotní stránce dobře, tak i nějakého koníčka. K tomu všemu ale potřebuje odpovídající bydlení.
Rady, které nestárnou - VIII. díl - Chata a chalupa
Každý chatař či chalupář potvrdí, že na jeho nemovitosti je práce pořád dost. A také každý potvrdí, že už má na všechno nějaký figl a zlepšovák. Jak řešili chalupářské problémy naši otcové a dědové?
Na co si dát pozor při pronajímání bytu
Bydlet ve vlastním je pro mnoho lidí nedosažitelným snem, který nezřídka řeší nejdostupnějším, ale zdaleka ne nejlevnějším způsobem – podnájmem. Na druhé straně jsou ti šťastnější, kteří byt pronajímají. Obě strany mají svá práva i povinnosti, které není radno brát na lehkou váhu.
Pojišťujeme nemovitost
Česká republika zažívá v posledních letech různé živelné události, které nebývaly dříve zcela běžné. Začalo to rozsáhlými povodněmi, poté přišly polomy a poškození domů kvůli velkému množství sněhu a nejnověji se nám k tomu přidávají vichřice