Starý nebo nový byt?
12.06.2008
Koupě bytu je bezpochyby závažným rozhodnutím, které většina lidí nečiní příliš často. Zaměřme se teď pouze na případy koupě bytu pro účely bydlení a pomiňme ty ostatní (investice, spekulace apod.). Nabízí se vždy otázka, zda si pořídit starý, nebo nový. Jaký vybrat?
Nový byt má stejné výhody, jako ostatní nové věci – není opotřebovaný, vše je na začátku své životnosti (alespoň teoreticky), bývá navržen s ohledem na moderní potřeby a požadavky a postaven s použitím soudobých technologií a materiálů, případné závady je možné reklamovat. Pro někoho však mohou být některé uvedené skutečnosti spíše nevýhodou a hlavně, nový byt bývá dražší než srovnatelný starší, a to někdy i dosti výrazně. Proto záleží na našich úmyslech, možnostech, ale i plánech do budoucna.
V případě, že byt chápeme jen jako dočasné útočiště na časově omezenou dobu, není většinou nutné pořizovat si nový. Starší, dobře zachovalý nebo rekonstruovaný byt splní stejnou službu. Pro mnoho lidí mají navíc staré domy své kouzlo, a tak raději volí pěkný „staromilský“ byt v historickém domě, s robustní a esteticky provedenou stavbou. Není proto divu, že starší cihlové byty, obzvláště v atraktivních lokalitách, si drží své ceny velmi vysoko a lze čekat, že i nadále porostou. Taková koupě je však vždy tak trochu sázkou do loterie – v jakém stavu jsou rozvody elektřiny? A co odpady a možnosti vytápění? Jak je to s budoucími úpravami a rekonstrukcemi, neleží dům v památkově chráněné zóně? Tyto otázky si musíme před každou podobnou investicí položit.
Byty v panelových domech oproti tomu sice nejsou tak atraktivní, ale na druhou stranu mívají po technické stránce většinou alespoň jistý standard. I tady však berme ohled na to, jak staré jsou v domě stupačky, v jakém stavu jsou okna a fasáda, eventuelně balkon (u bytů v posledním patře i střecha), zda má každý byt oddělené měření spotřeby energií, a na řadu dalších faktorů.
Kromě stavu a velikosti bytu je pro kvalitu bydlení podstatné i to, kdo se stará o technickou infrastrukturu a jak je právně ošetřeno vlastnictví domu jako celku (družstvo, společenství vlastníků), jaké panují vztahy mezi obyvateli domu, jak je daná čtvrť města bezpečná apod. Z hlediska pohodlí pak jistě oceníte funkční a dobře řešený výtah, naopak jeho neexistence může znamenat problémy.
Velmi důležité je ovšem také okolí domu – dopravní dostupnost, možnosti parkování, stanice MHD, hluk, parky, obchody a služby, dětská hřiště atd.
Všechny uvedené faktory mají vliv rovněž na vývoj ceny bytu do budoucna, pokud se jej někdy rozhodneme prodat.
Nakonec zjistíte, že není ani tak důležité, zda kupujete byt starý nebo nový, jako spíše jeho poloha, stav a jiné faktory, přímo či nepřímo se podílející na životě v bytě. Zcela nový byt na předměstí, daleko od všeho a v nevábně pustém okolí, navíc třeba šitý horkou jehlou a vyžadující opakované reklamace, tak může být horší volbou než starý útulný byteček v historické části města. Otázka „starý nebo nový“ by proto neměla být prvotní, byť má rovněž svůj význam.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Záleží na stáří domu?
Dolní Měcholupy se stávají centrem nízkoenergetického bydlení
Zařizujeme byt pro studenty
Nemovitost jako investice
Chtěli byste vlastnit bytový dům?
Článek byl zobrazen 4714 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma O bydlení
Pojišťujeme rozestavěnou nemovitost
Pojištění domů a bytů je dnes běžné a má jej snad většina lidí. Sice to něco stojí, ale co kdyby… Velkým poučením byly například povodně v letech 1997 a 2002. Ovšem už méně se ví o tom, že se dá pojistit i rozestavěná budova. A proč to vůbec dělat?
Neztratíte se v nabídce hypotečních bank?
Nabídka hypoték je na první pohled všude stejná, přesto se banky předhánějí a bojují o klienta službami i přístupem. Jak se neztratit v nabídce skutečných i zdánlivých výhod?
Spokojený domov s Feng-šuej II.
V minulém díle jsme se seznámili s několika pravidly feng šuej. Prvky harmonie, jin a jang a vlastnosti přírodní energie společně pomohou vytvořit rovnováhu v prostoru pomocí barev, tvarů a látek. Dnes se zaměříme na konkrétní místnosti v bytě, které tyto prvky ovlivňují.
Novinky ve světě hypoték
Ačkoliv statistiky hypotečního trhu vykazují neustále rostoucí zájem klientů o hypoteční úvěry, přetrvává mezi bankami vysoký konkurenční boj o zákazníka. A tak bankovní ústavy každoročně přichází se stále novými produkty, kterými se snaží oslovit další klienty. Podívejme se dnes alespoň ve stručnosti na některé z nich.
V registru dlužníků pod drobnohledem
Skončily doby, kdy byly finanční domy velmi tolerantní při poskytování úvěrů či hypoték. Světová finanční krize změnila chování i českých bank, které jsou při vyřizování půjček nyní mnohem obezřetnější. Jak se utužení podmínek projevuje? Především důkladným proklepnutím žadatelů přes registry dlužníků.
Ručitelství podepisujte s rozvahou
Nechali jste se už někdy přesvědčit příbuznými, přáteli nebo známými k ručení za půjčku, případně úvěr, který si vzali od banky nebo od jiné firmy? V dnešní době poznamenané pochybnostmi ve všem, co se týká finančních záležitostí, je obezřetnost v oblasti ručitelství obzvláště důležitá.
Novinky na hypotečním trhu
Developerská výstavba bytových domů si stále udržuje své neuvěřitelné tempo a i přes mírný pokles objemu nových hypoték poptávka po možnostech financování vlastního bydlení zdaleka nedosáhla svého zenitu. Podívejme se proto, jaké novinky se v nabídce hypotečních bank v poslední době objevily.