Starý nebo nový byt?
12.06.2008
Koupě bytu je bezpochyby závažným rozhodnutím, které většina lidí nečiní příliš často. Zaměřme se teď pouze na případy koupě bytu pro účely bydlení a pomiňme ty ostatní (investice, spekulace apod.). Nabízí se vždy otázka, zda si pořídit starý, nebo nový. Jaký vybrat?
Nový byt má stejné výhody, jako ostatní nové věci – není opotřebovaný, vše je na začátku své životnosti (alespoň teoreticky), bývá navržen s ohledem na moderní potřeby a požadavky a postaven s použitím soudobých technologií a materiálů, případné závady je možné reklamovat. Pro někoho však mohou být některé uvedené skutečnosti spíše nevýhodou a hlavně, nový byt bývá dražší než srovnatelný starší, a to někdy i dosti výrazně. Proto záleží na našich úmyslech, možnostech, ale i plánech do budoucna.
V případě, že byt chápeme jen jako dočasné útočiště na časově omezenou dobu, není většinou nutné pořizovat si nový. Starší, dobře zachovalý nebo rekonstruovaný byt splní stejnou službu. Pro mnoho lidí mají navíc staré domy své kouzlo, a tak raději volí pěkný „staromilský“ byt v historickém domě, s robustní a esteticky provedenou stavbou. Není proto divu, že starší cihlové byty, obzvláště v atraktivních lokalitách, si drží své ceny velmi vysoko a lze čekat, že i nadále porostou. Taková koupě je však vždy tak trochu sázkou do loterie – v jakém stavu jsou rozvody elektřiny? A co odpady a možnosti vytápění? Jak je to s budoucími úpravami a rekonstrukcemi, neleží dům v památkově chráněné zóně? Tyto otázky si musíme před každou podobnou investicí položit.
Byty v panelových domech oproti tomu sice nejsou tak atraktivní, ale na druhou stranu mívají po technické stránce většinou alespoň jistý standard. I tady však berme ohled na to, jak staré jsou v domě stupačky, v jakém stavu jsou okna a fasáda, eventuelně balkon (u bytů v posledním patře i střecha), zda má každý byt oddělené měření spotřeby energií, a na řadu dalších faktorů.
Kromě stavu a velikosti bytu je pro kvalitu bydlení podstatné i to, kdo se stará o technickou infrastrukturu a jak je právně ošetřeno vlastnictví domu jako celku (družstvo, společenství vlastníků), jaké panují vztahy mezi obyvateli domu, jak je daná čtvrť města bezpečná apod. Z hlediska pohodlí pak jistě oceníte funkční a dobře řešený výtah, naopak jeho neexistence může znamenat problémy.
Velmi důležité je ovšem také okolí domu – dopravní dostupnost, možnosti parkování, stanice MHD, hluk, parky, obchody a služby, dětská hřiště atd.
Všechny uvedené faktory mají vliv rovněž na vývoj ceny bytu do budoucna, pokud se jej někdy rozhodneme prodat.
Nakonec zjistíte, že není ani tak důležité, zda kupujete byt starý nebo nový, jako spíše jeho poloha, stav a jiné faktory, přímo či nepřímo se podílející na životě v bytě. Zcela nový byt na předměstí, daleko od všeho a v nevábně pustém okolí, navíc třeba šitý horkou jehlou a vyžadující opakované reklamace, tak může být horší volbou než starý útulný byteček v historické části města. Otázka „starý nebo nový“ by proto neměla být prvotní, byť má rovněž svůj význam.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Záleží na stáří domu?
Dolní Měcholupy se stávají centrem nízkoenergetického bydlení
Zařizujeme byt pro studenty
Nemovitost jako investice
Chtěli byste vlastnit bytový dům?
Článek byl zobrazen 4727 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma O bydlení
K čemu slouží pojištění domácnosti
Pojištění domácnosti určitě není k životu nutné. Přesto o něm u nás asi jen málokdo někdy neuvažoval, ačkoliv mnoho lidí jej stále nemá. Pojistit si můžete byt vlastní i družstevní či dokonce pronajatý. A to nejen proti živelným rizikům, ale i proti násilnému vniknutí a krádeži. Jak se ale v nabídce pojišťoven orientovat a co při uzavírání smlouvy zohlednit?
Jak prodat vaši nemovitost v dobách krize?
I přesto, že mnoho lidí nyní s obchodováním s nemovitostmi vyčkává, můžete se dostat do situace, kdy vaše momentální situace vyžaduje prodej vaší nemovitosti, nejčastěji z finančních důvodů.
Nákup bytu od A do Z
Koupě bytu není – alespoň pro většinu lidí – každodenní rutinní záležitostí a je třeba jí věnovat náležitou pozornost. Na co se soustředit a jak postupovat? Pokusme se alespoň velmi zjednodušeně a ve stručnosti poukázat na základní kroky.
Darování nemovitosti – důvod k radosti, nebo k panice?
Sníte o tom, že vám někdo daruje zámek, nebo třeba velkou vilu? Pokud by se tak skutečně stalo, možná byste zjistili, že se může jednat o dar vskutku danajský. Nemyslíme teď údržbu či rekonstrukci nemovitosti, to je až další věc, jde jen o obyčejnou daň a náklady na převod.
Stěhování a zbavování se veteše podle Feng-šuej
Naše domovy, stejně jako naše životy, jsou plné harampádí, které neustále sbíráme a shromažďujeme. V každém koutě našeho domova nalezneme spoustu předmětů, které nám brání v klidném životě a přivozují nám stres. Stěhování je ideální pro očistu domova i duše.
Jak se zbavit much a octomilek v bytě či domě?
Hubení much je velice složitou a náročnou činností. Mouchy totiž mají neuvěřitelnou rozmnožovací schopnost a k tomu jsou nadměrně odolné vůči většině běžných hubicích přípravků. Vedle prevence existuje samozřejmě i řada represivních opatření.
Financování rekreačních objektů
Ryze český fenomén - chataření a chalupaření - se projevuje i v oblasti hypotečního financování. Mnohé bankovní domy proto mají již zcela běžně ve své nabídce i úvěry na objekty, které neslouží k trvalému bydlení, ale k rekreaci.