Spokojený domov s Feng-šuej II.
27.04.2007
V minulém díle jsme se seznámili s několika pravidly feng šuej. Prvky harmonie, jin a jang a vlastnosti přírodní energie společně pomohou vytvořit rovnováhu v prostoru pomocí barev, tvarů a látek. Dnes se zaměříme na konkrétní místnosti v bytě, které tyto prvky ovlivňují.
Orientace jednotlivých místností
Víme, že přírodní energie proudí každým z prvků (Vody, Dřeva, Ohně, Kovu a Země), které závisí na postavení vůči světovým stranám. Některé prvky se mezi sebou podporují, jiné oslabují. Voda je spojena se severem a její vlastností je vnitřní klid, zdravý spánek a objektivní myšlení. Z toho můžeme vyvodit i vhodnou polohu ložnice či pracovny. Tomu odpovídá i zařízení ložnice a umístění lůžka. V žádném případě není vhodné mít v ložnici televizor, fax, zkrátka jakýkoliv elektromagnetický přístroj. Záření organismus vyčerpává a narušuje klidný spánek. Osa postele by ke měla být dveřím orientována příčně.
Východní straně náleží prvek Dřeva, které podporuje aktivitu, energii, schopnost koncentrace a kreativitu. Proto je orientace vhodná pro všechny obytné části bytu, včetně dětského pokoje a koupelny. Záleží ale na tom, zda jsme klidnější nebo živější povahy. Hyperaktivní lidé by ke zklidnění měli využívat západní stranu, a naopak flegmatici a vyhranění introverti raději stranu jižní. Složitým oříškem bývá vhodná dispozice dětského pokoje. Mějme na paměti, že kromě her a učení děti v pokoji i spí. Proto je nejvýhodnější polohou jihovýchodní směr, kde je aktivita dostatečně podporována, ale na spánek působí příznivě.
Samozřejmě, že i prvek Ohně, s orientací na jih, bude z hlediska využití trochu složitější. Jeho stimulační vlastnosti podporují družnost a kreativitu, ale negativně ovlivňují stres, svárlivost a emoce. Nejméně konfliktním místem bývá předsíň či hala, kde se zdržujeme jen krátce. Jižní stranu pro obývák nebo pracovnu s úspěchem využijí lidé nesmělé a klidné povahy.
S prvkem Ohně a Vody je logicky spojena kuchyň . Trávíme v ní hodně času, proto je důležité abychom se zde cítili opravdu dobře. Dodržovat jistý řád a pořádek patří ke spokojenosti každé hospodyně. Z hlediska proudění energie by sporák neměl nikdy stát vedle chladničky, protože tak si odporuje oheň a voda. Jestliže to jinak nejde, oddělte je od sebe alespoň paravánem.
Energie prvku Kovu je situována k západu. Kladně působí na organizační schopnosti, disciplínu, ale brzdí emoce a dynamiku. Ideálním využitím energetické dráhy Kovu je domácí dílna či jídelna. Do jídelního koutu je dobré umístit kulatý stůl, který sjednocuje a kladně ovlivňuje chuť k jídlu. Rovněž zrcadla mají stejný vliv a nadto odraz plného stolu působí ještě bohatším dojmem. Když stěny vyzdobíme obrázky s motivem ovoce či květin a na stůl postavíme malou svíčku a vázičku s květinou či mísu s ovocem, bude jídelní kout oblíbeným místem.
Středobodem proudící energie je prvek Země jako symbol bezpečí a spokojenosti. Je-li místnost orientována k jihozápadu nebo severovýchodu podporuje Země rodinnou pohodu a přátelskou atmosféru. A protože obývák je odrazem rodinných vztahů, zrcadlí se v nich nálada a rodinná atmosféra, měl by působit teple a harmonicky. K tomu přispěje rozmístění nábytku, který nesmí bránit pohybu pozitivní energie. Tato „živá“ energie, stejně jako my, naráží na vše co jí stojí v cestě. Proto se se zbytečnými kusy nábytku rozlučme. Tradiční umístění sedací soupravy a televizního přijímače není z hlediska energetického vůbec přípustné. Sedačka by měla být směrována čelem ke dveřím a zadní stěnou ke stěně. Proto oblíbené umístění sedačky ve volném prostoru je třeba doplnit „náhradní“ stěnou, třeba vyššími listnatými květinami. Televizi, video či audiosystém je nejlépe zakomponovat do obývací stěny, co nejdál od místa sezení.
Z hlediska barevnosti je obývák vhodná oranžová, béžová a hnědá. A nakonec celkový dojem oživí a zpestří pomerančová, eukalyptová či rozmarýnová vůně v podobě esenciálního oleje ve vonné lampě. Dozajista vás osvěží a povzbudí po namáhavém pracovním dni.
Doporučení:
Zařizovat byt přesně podle zásad feng šuej není finančně náročné. Spíše se orientujme citem, intuicí a není se třeba bát ani emocí. Kde se necítíme dobře, není něco v pořádku, tak jak má být. Hledejme, zkoušejme, ale počítejme, že tajemství feng šuej najdeme změnou zažitých zvyklostí, životního postoje a stylu.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Spokojený domov s Feng-šuej
Feng-šuej také v koupelně
Stěhování a zbavování se veteše podle Feng-šuej
Bydlete v harmonii podle čínského učení feng-šuej
Článek byl zobrazen 7160 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma O bydlení

Nákup na úvěr
České domácnosti se stále více zadlužují, přestože ve srovnání se západní Evropou či Spojenými státy máme ještě co dohánět. Důvodem rostoucího „dluhu“ každé domácnosti je zejména dostupnost úvěrových produktů a také jejich neustále se rozšiřující nabídka a popularita.

Daň z nemovitosti
Mezi celou řadu daní, které musí občané našeho státu platit, patří i daň z nemovitosti. Samozřejmě ji neplatí úplně všichni. Koho se tedy týká? Obecně všech vlastníků nemovitostí a pozemků. Existují sice určité výjimky, ale o tom později.

Daň z převodu nemovitostí
Jestliže prodáváte dům, byt nebo pozemek, nemůžete se bohužel těšit z celého výtěžku transakce. Bývá nutné uhradit různé poplatky a také daně. Zatímco daň z příjmu v určitých případech platit nemusíte, dani z převodu nemovitostí se většinou nevyhnete. Výjimky však přece jen existují, ale o nich si povíme za chvíli.

Obrana proti komárům - moderní přípravky i recepty našich babiček
S blížícím se létem vstupuje do našich domácností úhlavní nepřítel jménem komár. Nepříjemnému bodavému hmyzu se nevyhneme ani na vesnicích, ani ve městech, a tak je potřeba se mu nějakým způsobem bránit. Jak co nejúčinněji vyhnat komáry z našich bytů a domů?

V registru dlužníků pod drobnohledem
Skončily doby, kdy byly finanční domy velmi tolerantní při poskytování úvěrů či hypoték. Světová finanční krize změnila chování i českých bank, které jsou při vyřizování půjček nyní mnohem obezřetnější. Jak se utužení podmínek projevuje? Především důkladným proklepnutím žadatelů přes registry dlužníků.

Hypotéky – dobrá očekávání
Většina z nás řeší financování svého bydlení formou dlouhodobých hypotečních úvěrů. Z českých stavitelů rodinných domů disponuje nejširšími možnostmi financování společnost Ekonomické stavby. Pan Miroslav Lebl je tím nejpovolanějším, kdo nám odpoví naše otázky k očekávání vývoje hypotečních úvěrů

Kde bydlet na dovolené? Zkuste karavan nebo obytné auto
Sezóna dovolených je tady a s ní i nejvyšší čas popřemýšlet, zda platit za ubytování v hotelu, penzionu či ve stanu nebo vyjet na cesty s pojízdným domovem. Zatímco v zahraničí je cestování s obytnými auty či karavany zcela běžné a velmi oblíbené, u nás se tento druh poznávání krás světa teprve pomalu rozvíjí.

Bydlení v družstevním bytě
Užívání družstevního bytu u nás patřilo před rokem 1989 k nejobvyklejším formám bydlení. Od těch dob se však leccos změnilo. Když teď nebudeme brát do úvahy byty státní, můžeme mít stále byt v družstevním vlastnictví, ale dnes také ve vlastnictví osobním.