Jak bojovat s vlhkostí na chalupě?
15.07.2008
Sanace vlhkých vesnických staveb je letitým problémem. Užíváte-li chalupu jen rekreačně, existuje způsob jak vlhkost omezit bez nákladných stavebních úprav. Na mokré lůžkoviny a plíseň na zdech můžete zapomenout.
Větrat a topit aneb vše v jednom
Ve všech těchto případech lze omezit vlhkost takzvanou rekuperační metodou. Její princip je založen na ohřívání vlhkého vzduchu, který ohřátý stoupá vzhůru a je odváděn větracím systémem mimo objekt. Ohřevem se totiž relativní vlhkost vzduchu výrazně snižuje, a ten je pak schopen pojmout větší množství vodní páry. V druhé fázi se na jeho místo přivádí ohřátý suchý vzduch, který se získá například z půdních prostor.
Ideální systém?
Rekuperační metoda navazuje na osvědčenou a doporučovaný způsob odvětrávaných dutin, která je však stavebně mnohem náročnější a její účinnost kolísá v závislosti na klimatických podmínkách. Dokáže si poradit i s vlhkostí domu postiženého povodní a také v případech kombinace rekuperační metody s metodami klasickými. V každém případě neočekávejte zázrak na počkání. Vlhkost způsobená špatným odvětráváním objektu se při rekuperaci projeví během jedné sezóny bez dalších nutných úprav, snad s výjimkou ošetření plísní napadené omítky, případně vymalování místností a to vše při poměrně nízkých pořizovacích a nepatrných provozních nákladech.
Kolik to bude stát
Potřebné stavební úpravy - pokud nepočítáme v mnoha případech nutnou obnovu vnitřních omítek - jsou nenáročné a vlastní instalace rovněž. Vlastní zařízení pro místnost o ploše cca 25 m2 stojí včetně pomocného materiálu zhruba do šesti tisíc korun a měsíční spotřeba elektřiny v režimu automatického větrání činí přibližně jednu kilowatthodinu. V režimu intenzivního vysoušení je pochopitelně spotřeba vyšší (cca 5kWh za měsíc), což je až šedesátkrát méně než spotřebují komerčně dodávané kondenzační vysoušeče.
Pro větší místnosti lze počet ventilačních jednotek úměrně zvýšit s využitím společné řídicí jednotky. Vlastní regulační jednotka umožňuje časové spínání, případně i řízení vnější teplotou a vlhkostním snímačem.
Na závěr malá poznámka k intenzitě vysoušení, která se během roku mění s rozdílem teplot venkovního a vnitřního vzduchu. Nejvíce vody je odváděno na podzim a v zimě (zejména pokud se uvnitř občas zatopí) a nejméně na jaře, kdy je teplota venkovního vzduchu vyšší než v prochlazeném vnitřním prostoru.
Autor: Irena Forejtová
Zdroj: firma Pavan
Články s podobnou tématikou
Bezpečná chata a chalupa I.
Kupujeme chalupu
Spárování roubených staveb
Financování rekreačních objektů
Článek byl zobrazen 7095 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma O bydlení
Kupujeme chalupu
Podařilo se vám objevit vysněnou chalupu nebo chatu? Máte potřebnou hotovost na účtě, majitel s prodejem souhlasí, takže nic nebrání tomu, abyste nemovitost koupili? Tak se na chvilku posaďte a nechte si vše dobře projít hlavou. Mohli byste totiž udělat nenapravitelnou chybu.
Nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor
Od 1. března roku 2006 by měl začít platit nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor. Dokument, který vládě předložil koncem léta ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, by měl posílit ochranu vlastníků bytů a komplexněji postihnout správu domu a pozemku.
Ručitelství podepisujte s rozvahou
Nechali jste se už někdy přesvědčit příbuznými, přáteli nebo známými k ručení za půjčku, případně úvěr, který si vzali od banky nebo od jiné firmy? V dnešní době poznamenané pochybnostmi ve všem, co se týká finančních záležitostí, je obezřetnost v oblasti ručitelství obzvláště důležitá.
Starý nebo nový byt?
Koupě bytu je bezpochyby závažným rozhodnutím, které většina lidí nečiní příliš často. Zaměřme se teď pouze na případy koupě bytu pro účely bydlení a pomiňme ty ostatní (investice, spekulace apod.). Nabízí se vždy otázka, zda si pořídit starý, nebo nový. Jaký vybrat?
Vánoční zvyky aneb jak připravit domácnost na Vánoce
Vánoce jsou doslova za dveřmi a vy najednou nevíte kam dřív skočit. Nakoupit ještě rychle nějaké dary, uklidit nebo raději napéct cukroví? Svátky klidu a pohody tak nabývají zcela opačných dimenzí, až vás kolikrát napadá, proč je vlastně vůbec slavíme. Zastavte se na chvíli a podívejte se s námi, jak vše zvládnout tak, aby toho finálního stresu bylo co nejméně.
Nákup bytu od A do Z
Koupě bytu není – alespoň pro většinu lidí – každodenní rutinní záležitostí a je třeba jí věnovat náležitou pozornost. Na co se soustředit a jak postupovat? Pokusme se alespoň velmi zjednodušeně a ve stručnosti poukázat na základní kroky.
V registru dlužníků pod drobnohledem
Skončily doby, kdy byly finanční domy velmi tolerantní při poskytování úvěrů či hypoték. Světová finanční krize změnila chování i českých bank, které jsou při vyřizování půjček nyní mnohem obezřetnější. Jak se utužení podmínek projevuje? Především důkladným proklepnutím žadatelů přes registry dlužníků.
Nemovitost jako investice
Dlouholetá historie nás učí, že různé způsoby investování mohou být jednou zázračně výnosné, jindy naopak bolestně nevýhodné. Týká se to i nemovitostí – řada lidí na nich zbohatla, avšak mnoho dalších prodělalo veškerý svůj majetek.