Jak bojovat s vlhkostí na chalupě?
15.07.2008
Sanace vlhkých vesnických staveb je letitým problémem. Užíváte-li chalupu jen rekreačně, existuje způsob jak vlhkost omezit bez nákladných stavebních úprav. Na mokré lůžkoviny a plíseň na zdech můžete zapomenout.
Větrat a topit aneb vše v jednom
Ve všech těchto případech lze omezit vlhkost takzvanou rekuperační metodou. Její princip je založen na ohřívání vlhkého vzduchu, který ohřátý stoupá vzhůru a je odváděn větracím systémem mimo objekt. Ohřevem se totiž relativní vlhkost vzduchu výrazně snižuje, a ten je pak schopen pojmout větší množství vodní páry. V druhé fázi se na jeho místo přivádí ohřátý suchý vzduch, který se získá například z půdních prostor.
Ideální systém?
Rekuperační metoda navazuje na osvědčenou a doporučovaný způsob odvětrávaných dutin, která je však stavebně mnohem náročnější a její účinnost kolísá v závislosti na klimatických podmínkách. Dokáže si poradit i s vlhkostí domu postiženého povodní a také v případech kombinace rekuperační metody s metodami klasickými. V každém případě neočekávejte zázrak na počkání. Vlhkost způsobená špatným odvětráváním objektu se při rekuperaci projeví během jedné sezóny bez dalších nutných úprav, snad s výjimkou ošetření plísní napadené omítky, případně vymalování místností a to vše při poměrně nízkých pořizovacích a nepatrných provozních nákladech.
Kolik to bude stát
Potřebné stavební úpravy - pokud nepočítáme v mnoha případech nutnou obnovu vnitřních omítek - jsou nenáročné a vlastní instalace rovněž. Vlastní zařízení pro místnost o ploše cca 25 m2 stojí včetně pomocného materiálu zhruba do šesti tisíc korun a měsíční spotřeba elektřiny v režimu automatického větrání činí přibližně jednu kilowatthodinu. V režimu intenzivního vysoušení je pochopitelně spotřeba vyšší (cca 5kWh za měsíc), což je až šedesátkrát méně než spotřebují komerčně dodávané kondenzační vysoušeče.
Pro větší místnosti lze počet ventilačních jednotek úměrně zvýšit s využitím společné řídicí jednotky. Vlastní regulační jednotka umožňuje časové spínání, případně i řízení vnější teplotou a vlhkostním snímačem.
Na závěr malá poznámka k intenzitě vysoušení, která se během roku mění s rozdílem teplot venkovního a vnitřního vzduchu. Nejvíce vody je odváděno na podzim a v zimě (zejména pokud se uvnitř občas zatopí) a nejméně na jaře, kdy je teplota venkovního vzduchu vyšší než v prochlazeném vnitřním prostoru.
Autor: Irena Forejtová
Zdroj: firma Pavan
Články s podobnou tématikou
Bezpečná chata a chalupa I.
Kupujeme chalupu
Spárování roubených staveb
Financování rekreačních objektů
Článek byl zobrazen 7200 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma O bydlení

Jak bydlí Češi?
Se svým stávajícím bydlením je spokojena drtivá většina českých domácností, nespokojeno je se svou bytovou situací jen necelých 18 procent Čechů. Pokračuje přitom trend pořizování vlastního bydlení, přičemž stoupá počet lidí, kteří si za tímto účelem berou hypotéky a jiné půjčky.

Daň z převodu nemovitostí
Jestliže prodáváte dům, byt nebo pozemek, nemůžete se bohužel těšit z celého výtěžku transakce. Bývá nutné uhradit různé poplatky a také daně. Zatímco daň z příjmu v určitých případech platit nemusíte, dani z převodu nemovitostí se většinou nevyhnete. Výjimky však přece jen existují, ale o nich si povíme za chvíli.

Bydlení v družstevním bytě
Užívání družstevního bytu u nás patřilo před rokem 1989 k nejobvyklejším formám bydlení. Od těch dob se však leccos změnilo. Když teď nebudeme brát do úvahy byty státní, můžeme mít stále byt v družstevním vlastnictví, ale dnes také ve vlastnictví osobním.

Problém zvaný věcné břemeno
Nemovitosti jsou stále jednou z nejlepších investic, jaké můžeme učinit. Jejich hodnota jde málokdy dolů a když, tak nijak dramaticky. Je zde ale problém, který nemusíme zjistit před koupí a který může způsobit řadu nepříjemností – věcné břemeno.

Pojišťujeme rozestavěnou nemovitost
Pojištění domů a bytů je dnes běžné a má jej snad většina lidí. Sice to něco stojí, ale co kdyby… Velkým poučením byly například povodně v letech 1997 a 2002. Ovšem už méně se ví o tom, že se dá pojistit i rozestavěná budova. A proč to vůbec dělat?

Novinky na hypotečním trhu
Developerská výstavba bytových domů si stále udržuje své neuvěřitelné tempo a i přes mírný pokles objemu nových hypoték poptávka po možnostech financování vlastního bydlení zdaleka nedosáhla svého zenitu. Podívejme se proto, jaké novinky se v nabídce hypotečních bank v poslední době objevily.

Příjemné balkónové posezení
Pro mnohé je balkón nedílnou součástí bytu, bez které by nemohli existovat a kde dokonce tráví hodiny a hodiny volného času. Pro jiné je však jen jakousi místností navíc, která k bytu jako by ani nepatřila a o niž se příliš nestarají. Přitom je to škoda, z balkónu či lodžie lze vytvořit další, zcela plnohodnotný kus domácnosti!

Jak se zbavit much a octomilek v bytě či domě?
Hubení much je velice složitou a náročnou činností. Mouchy totiž mají neuvěřitelnou rozmnožovací schopnost a k tomu jsou nadměrně odolné vůči většině běžných hubicích přípravků. Vedle prevence existuje samozřejmě i řada represivních opatření.