Jak bydlí Češi?
06.07.2006
Se svým stávajícím bydlením je spokojena drtivá většina českých domácností, nespokojeno je se svou bytovou situací jen necelých 18 procent Čechů. Pokračuje přitom trend pořizování vlastního bydlení, přičemž stoupá počet lidí, kteří si za tímto účelem berou hypotéky a jiné půjčky.
Vyplynulo to z výsledků rozsáhlého výzkumu agentury Factum Invenio, která letos v květnu oslovila tisícovku občanů České republiky starších patnácti let s otázkami ohledně tématu bydlení. Výstupem z výzkumu, který agentura realizuje už od roku 1997, je také volně prodejná studie, která mapuje oblast bydlení v několika oblastech od již zmíněné spokojenosti s bydlením přes postoje k deregulaci nájemného až po dotazy okolo hypotečních úvěrů.
Obecně se dá říci, že Češi jsou se svým bydlením nadmíru spokojeni. Rozhodně spokojena je pětina lidí a spíše spokojeny jsou další dvě pětiny obyvatel. Vedle této skutečnosti je zřejmý trend nárůstu počtu těch, kteří bydli ve vlastním, a to na úkor družstevního a nájemního bydlení.
"V současné době bydlí ve vlastním domě 43 % lidí a ve vlastním bytě bydlí 22 % Čechů. Ve vlastním domě žijí především lidé z obcí s méně než 5 tisíci obyvateli a obyvatelé Středočeského a Zlínského kraje. Vlastníky bytu jsou zase častěji Pražané a lidé žijící ve velkoměstech," sdělila Jana Zíková z agentury Factum Invenio.
Ruku v ruce s tímto faktem jde i skutečnost, že narůstá počet Čechů, kteří si bydlení financují prostřednictvím úvěru nebo půjčky - a to ať už se jedná o nákup bytu či domu nebo o jeho rekonstrukci. Nejčastěji pak lidé využívají úvěry od stavební spořitelny a hypotéku. Nabídku financování bydlení považuje za širokou více než polovina Čechů. "Prostřednictvím úvěru nebo půjčky financuje dnes své bydlení 17 % populace České republiky," uvedla dále Zíková.
Téměř polovina populace je přesvědčena, že na trhu je v současné době dostatečná nabídka bydlení. Téměř stejný počet lidí nesouhlasí s ožehavým tématem deregulace nájemného. S deregulací pak souhlasí 40 procent Čechů. "O změně bydlení v důsledku deregulace uvažuje každý sedmý člověk, který v současnosti nebydlí ve vlastním bytě nebo domě," dodala Zíková.
A kolik peněz v průměru platí obyvatelé nájemních a družstevních domácností nebo podnájmu? I toto bylo předmětem dotazníkového šetření. Téměř polovina lidí zaplatí za nájem bez služeb od dvou do čtyř tisíc korun měsíčně. Pět procent domácností pak platí každý měsíc za bydlení více než 8 000 Kč.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Růst nové bytové výstavby rekordně pokračuje
Družstevní nebo osobní vlastnictví?
Článek byl zobrazen 3668 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Klimatizace s montáží pro váš dům, byt nebo kancelář
Montujeme klimatizace pro celé ČR. Široký výběr modelů klimatizací mnoha značek. Poradíme s výběrem vhodného typu klimatizace pro dům, byt nebo firemní prostory. Rychlá a spolehlivá montáž s garancí. Úsporné řešení pro ekologické vytápění i chlazení. Možnost dotací!Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma O bydlení
Co znamená bydlení v podnájmu?
Bydlení v podnájmu by nemělo vypadat tak, že vám kamarád půjčí na rok klíče od svého družstevního bytu a vy ten byt s jeho ústním svolením smíte užívat. Podnájem by být řádným smluvním vztahem s předem danými pravidly.
Lidé ze zatopených bytů budou moci čerpat z třímiliardového rozpočtu
Vláda ČR schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj navýšit kvůli povodňovým škodám rozpočet Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na letošní rok. Změna spočívá ve zvýšení rozpočtové položky na úvěry na modernizaci bytu, respektive vytvoření nové rozpočtové položky na pomoc při obnově povodní poškozeného bytového fondu ve výši jedné milardy korun.
Bydlení v družstevním bytě
Užívání družstevního bytu u nás patřilo před rokem 1989 k nejobvyklejším formám bydlení. Od těch dob se však leccos změnilo. Když teď nebudeme brát do úvahy byty státní, můžeme mít stále byt v družstevním vlastnictví, ale dnes také ve vlastnictví osobním.
Novinky ve světě hypoték
Ačkoliv statistiky hypotečního trhu vykazují neustále rostoucí zájem klientů o hypoteční úvěry, přetrvává mezi bankami vysoký konkurenční boj o zákazníka. A tak bankovní ústavy každoročně přichází se stále novými produkty, kterými se snaží oslovit další klienty. Podívejme se dnes alespoň ve stručnosti na některé z nich.
Cohousing jako alternativa společného bydlení
Vybrat si správné bydlení není vůbec jednoduché. Máte nějaké představy o otázce bydlení a hrají v nich důležitou roli také místo i lidé kolem vás? Pokud se nad takovým tématem zamýšlíte, pak si určitě přečtěte následující řádky.
Nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor
Od 1. března roku 2006 by měl začít platit nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor. Dokument, který vládě předložil koncem léta ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, by měl posílit ochranu vlastníků bytů a komplexněji postihnout správu domu a pozemku.
Bydlení přizpůsobené seniorům
Co starý člověk může potřebovat. Teplo, pohodlí a bezpečí. Také odpovídající výši důchodu, hodné děti, pár vnoučat pro radost, a když je na tom po zdravotní stránce dobře, tak i nějakého koníčka. K tomu všemu ale potřebuje odpovídající bydlení.
Jak bojovat s vlhkostí na chalupě?
Sanace vlhkých vesnických staveb je letitým problémem. Užíváte-li chalupu jen rekreačně, existuje způsob jak vlhkost omezit bez nákladných stavebních úprav. Na mokré lůžkoviny a plíseň na zdech můžete zapomenout.