Jak bydlí Češi?
06.07.2006
Se svým stávajícím bydlením je spokojena drtivá většina českých domácností, nespokojeno je se svou bytovou situací jen necelých 18 procent Čechů. Pokračuje přitom trend pořizování vlastního bydlení, přičemž stoupá počet lidí, kteří si za tímto účelem berou hypotéky a jiné půjčky.
Vyplynulo to z výsledků rozsáhlého výzkumu agentury Factum Invenio, která letos v květnu oslovila tisícovku občanů České republiky starších patnácti let s otázkami ohledně tématu bydlení. Výstupem z výzkumu, který agentura realizuje už od roku 1997, je také volně prodejná studie, která mapuje oblast bydlení v několika oblastech od již zmíněné spokojenosti s bydlením přes postoje k deregulaci nájemného až po dotazy okolo hypotečních úvěrů.
Obecně se dá říci, že Češi jsou se svým bydlením nadmíru spokojeni. Rozhodně spokojena je pětina lidí a spíše spokojeny jsou další dvě pětiny obyvatel. Vedle této skutečnosti je zřejmý trend nárůstu počtu těch, kteří bydli ve vlastním, a to na úkor družstevního a nájemního bydlení.
"V současné době bydlí ve vlastním domě 43 % lidí a ve vlastním bytě bydlí 22 % Čechů. Ve vlastním domě žijí především lidé z obcí s méně než 5 tisíci obyvateli a obyvatelé Středočeského a Zlínského kraje. Vlastníky bytu jsou zase častěji Pražané a lidé žijící ve velkoměstech," sdělila Jana Zíková z agentury Factum Invenio.
Ruku v ruce s tímto faktem jde i skutečnost, že narůstá počet Čechů, kteří si bydlení financují prostřednictvím úvěru nebo půjčky - a to ať už se jedná o nákup bytu či domu nebo o jeho rekonstrukci. Nejčastěji pak lidé využívají úvěry od stavební spořitelny a hypotéku. Nabídku financování bydlení považuje za širokou více než polovina Čechů. "Prostřednictvím úvěru nebo půjčky financuje dnes své bydlení 17 % populace České republiky," uvedla dále Zíková.
Téměř polovina populace je přesvědčena, že na trhu je v současné době dostatečná nabídka bydlení. Téměř stejný počet lidí nesouhlasí s ožehavým tématem deregulace nájemného. S deregulací pak souhlasí 40 procent Čechů. "O změně bydlení v důsledku deregulace uvažuje každý sedmý člověk, který v současnosti nebydlí ve vlastním bytě nebo domě," dodala Zíková.
A kolik peněz v průměru platí obyvatelé nájemních a družstevních domácností nebo podnájmu? I toto bylo předmětem dotazníkového šetření. Téměř polovina lidí zaplatí za nájem bez služeb od dvou do čtyř tisíc korun měsíčně. Pět procent domácností pak platí každý měsíc za bydlení více než 8 000 Kč.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Růst nové bytové výstavby rekordně pokračuje
Družstevní nebo osobní vlastnictví?
Článek byl zobrazen 3714 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma O bydlení
Problém zvaný věcné břemeno
Nemovitosti jsou stále jednou z nejlepších investic, jaké můžeme učinit. Jejich hodnota jde málokdy dolů a když, tak nijak dramaticky. Je zde ale problém, který nemusíme zjistit před koupí a který může způsobit řadu nepříjemností – věcné břemeno.
Pojišťujeme rozestavěnou nemovitost
Pojištění domů a bytů je dnes běžné a má jej snad většina lidí. Sice to něco stojí, ale co kdyby… Velkým poučením byly například povodně v letech 1997 a 2002. Ovšem už méně se ví o tom, že se dá pojistit i rozestavěná budova. A proč to vůbec dělat?
Bydlení bez překážek
Jediná vteřina může proměnit snadný život ve velmi komplikovaný. V případě některých občanů je to úraz nebo nemoc, která je upoutá na kolečkové křeslo. Dá se přetvořit stávající bydlení tak, aby nekladlo překážky v již tak složité životní situaci? Nebo bude nutné vybudování nového bytu pro vozíčkáře?
Pět zásad při zařízování prvního společného bydlení
Také už máte dost bydlení v podnájmu a konečně se stěhujete do svého? Ale má to háček, zatímco v podnájmu jste byli sami, tentokrát nemáte poslední slovo. Při výběru a zařízení své nové domácnosti se musíte přizpůsobit partnerovi, se kterým ji hodláte sdílet. Podívejme se společně na pár zásadních pravidel, jak při tom předejít vzájemným neshodám a nedorozuměním.
Novinky ve světě hypoték
Ačkoliv statistiky hypotečního trhu vykazují neustále rostoucí zájem klientů o hypoteční úvěry, přetrvává mezi bankami vysoký konkurenční boj o zákazníka. A tak bankovní ústavy každoročně přichází se stále novými produkty, kterými se snaží oslovit další klienty. Podívejme se dnes alespoň ve stručnosti na některé z nich.
Novinky na hypotečním trhu
Developerská výstavba bytových domů si stále udržuje své neuvěřitelné tempo a i přes mírný pokles objemu nových hypoték poptávka po možnostech financování vlastního bydlení zdaleka nedosáhla svého zenitu. Podívejme se proto, jaké novinky se v nabídce hypotečních bank v poslední době objevily.
Nákup bytu od A do Z
Koupě bytu není – alespoň pro většinu lidí – každodenní rutinní záležitostí a je třeba jí věnovat náležitou pozornost. Na co se soustředit a jak postupovat? Pokusme se alespoň velmi zjednodušeně a ve stručnosti poukázat na základní kroky.
Jak bojovat proti šatním molům
Velkým nepřítelem oděvů je šatní mol, respektive jeho larvy, které se živí vlákny obsahujícími keratin. Pokud podceníme prevenci, může se nám stát, že naše šatstvo bude zanedlouho prošpikováno mnoha malinkatými dírkami, a můžeme ho rovnou vyhodit. Jak proti molům bojovat?