Pojišťujeme nemovitost
31.03.2007
Česká republika zažívá v posledních letech různé živelné události, které nebývaly dříve zcela běžné. Začalo to rozsáhlými povodněmi, poté přišly polomy a poškození domů kvůli velkému množství sněhu a nejnověji se nám k tomu přidávají vichřice
Jelikož předpovědi klimatologů nejsou v tomto směru příliš optimistické a zdá se, že v budoucnu bude podobných extrémních jevů spíše přibývat, stává se otázka pojištění nemovitostí stále aktuálnější. Dokonce i ti, kteří pojištění nikdy dříve neměli, o něm nyní uvažují.
Co lze pojistit
Ale pojistit si dobře dům není tak snadné, ačkoliv nás o tom reklamy pojišťoven stále přesvědčují. Lépe řečeno – uzavřít pojistku snadné je, avšak mnohem horší je přesvědčit v případě nějaké události pojišťovnu, aby zaplatila.
Nejhorší to mají ti, jejichž dům je umístěn v záplavové oblasti. Pojistit jej bude těžké, neboť pojišťovny jsou po minulých zkušenostech již velmi opatrné, a pokud přece jen, pak to bude stát více. Je to logické – vyšší riziko, vyšší cena. Z hlediska budoucnosti je ovšem nejlepší dům na takovém místě vůbec nestavět a pokud už jej máte, odstěhovat se jinam. Ano, snadno se to radí a hůře provede, ale když člověk vidí domy čerstvě zrekonstruované po povodni a opět znovu vyplavené, je to jediná perspektivní možnost.
Každopádně je vždy důležité pořádně pročíst návrh pojistné smlouvy, a to včetně všeobecných podmínek, většinou napsaných miniaturním písmem. Pojišťovací poradce s nimi obvykle jen tak ledabyle zamává a předá vám je, jako by o nic nešlo, avšak vězte, že mohou být velmi důležité. Zejména je třeba věnovat pozornost výlukám, na něž se pojištění nevztahuje.
Co přesně pojistka kryje?
Vždy se také raději zeptejte a ověřte si, zda pojistka skutečně kryje to, co si myslíte. Jeden příklad ze zkušenosti: Během prudké bouře udeřil blesk, následkem čehož mi „odešla“ televize a modem k počítači. V dobré víře jsem ohlásil pojistnou událost, neboť ve smlouvě jsem měl napsáno i pojištění proti úderu blesku. Ale pozor – žádnou náhradu jsem nedostal… Dle pojišťovny totiž ke škodě došlo v důsledku přepětí v síti (že ono přepětí vzniklo kvůli úderu blesku, je už vedlejší), kdežto majetek je pojištěn jen proti přímému úderu blesku… Jinými slovy, pojišťovna by škodu zaplatila jen tehdy, pokud bych se za bouřky díval na televizi venku a udeřil do ní blesk. Absurdní? Možná, ale když jde pojišťovnám o peníze, rozhoduje skutečně každé slovíčko.
Další kapitolou je pojištění proti násilnému vniknutí a krádeži. Výši pojistného v těchto případech může ovlivňovat to, jak je objekt zabezpečen – bezpečnostní zámky, zabezpečovací zařízení apod. Zloděj při krádeži zpravidla musí překonat nějakou překážku, takže jestliže necháte dům volně otevřený a něco z něj zmizí, pojišťovna vám většinou nic nedá.
Když už ke krádeži dojde, modlete se, aby policie zloděje nechytila. Protože pokud se tak stane, zase nic nedostanete a pojišťovna řekne, že škodu máte vymáhat na zlodějích (další osobní zkušenost). A jak je reálné něco vymoci snad není třeba příliš popisovat. Zloději věci mezitím prodali, peníze utratili, nic nemají a ve vězení pracovat nebudou…
Zkrátka, pojištění nemovitostí je sice užitečná věc, ale před uzavřením smlouvy je vhodné zjistit si informace od více pojišťoven, neřídit se jen cenou pojistného, prostudovat důkladně podmínky a na vše se zeptat. Jinak jen přispějete ke zvýšení zisku pojišťovny a sami nebudete chráněni.
Autor: Michal Hamšík
Články s podobnou tématikou
Elektronické zabezpečení domu
Jak zabezpečit obydlí před odjezdem na dovolenou
Pojištěná nemovitost je dobrou investicí
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Právo, finance a pojištění
Článek byl zobrazen 5180 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma O bydlení
Daň z převodu nemovitostí
Jestliže prodáváte dům, byt nebo pozemek, nemůžete se bohužel těšit z celého výtěžku transakce. Bývá nutné uhradit různé poplatky a také daně. Zatímco daň z příjmu v určitých případech platit nemusíte, dani z převodu nemovitostí se většinou nevyhnete. Výjimky však přece jen existují, ale o nich si povíme za chvíli.
K čemu slouží pojištění domácnosti
Pojištění domácnosti určitě není k životu nutné. Přesto o něm u nás asi jen málokdo někdy neuvažoval, ačkoliv mnoho lidí jej stále nemá. Pojistit si můžete byt vlastní i družstevní či dokonce pronajatý. A to nejen proti živelným rizikům, ale i proti násilnému vniknutí a krádeži. Jak se ale v nabídce pojišťoven orientovat a co při uzavírání smlouvy zohlednit?
Darování nemovitosti – důvod k radosti, nebo k panice?
Sníte o tom, že vám někdo daruje zámek, nebo třeba velkou vilu? Pokud by se tak skutečně stalo, možná byste zjistili, že se může jednat o dar vskutku danajský. Nemyslíme teď údržbu či rekonstrukci nemovitosti, to je až další věc, jde jen o obyčejnou daň a náklady na převod.
Nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor
Od 1. března roku 2006 by měl začít platit nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor. Dokument, který vládě předložil koncem léta ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, by měl posílit ochranu vlastníků bytů a komplexněji postihnout správu domu a pozemku.
6 nejčastějších chyb při pojišťování majetku
Snaha šetřit na pojištění majetku za každou cenu, v poslední době u některých lidí motivovaná i jejich zhoršenou finanční situací, stejně tak jako zastaralé pojistné smlouvy, neznalost pojistných podmínek, či neuchovávání dokumentace k pojištěným předmětům, může mít pro mnohé, v případě kdy dojde ke škodní události, velmi závažné následky.
Co dělat, pokud jste byli zatopeni při povodni
Tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru České republiky Nicole Zaoralová zveřejnila na stránkách Ministerstva vnitra ČR seznam všech doporučení, co dělat po povodni v případě, že váš dům byl zatopen.
Co může přinést novela stavebního zákona
Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo Poslanecké sněmovně velkou novelu stavebního zákona. Podle ministra Radka Martínka jde o zásadní změnu ve stávající praxi stavebních řízení.
Novinky na hypotečním trhu
Developerská výstavba bytových domů si stále udržuje své neuvěřitelné tempo a i přes mírný pokles objemu nových hypoték poptávka po možnostech financování vlastního bydlení zdaleka nedosáhla svého zenitu. Podívejme se proto, jaké novinky se v nabídce hypotečních bank v poslední době objevily.