Rady, které nestárnou - VIII. díl - Chata a chalupa
30.05.2009
Každý chatař či chalupář potvrdí, že na jeho nemovitosti je práce pořád dost. A také každý potvrdí, že už má na všechno nějaký figl a zlepšovák. Jak řešili chalupářské problémy naši otcové a dědové?
Natírání dřevěné chaty
Natíráme ji obvykle transparentními laky. Dřevěné plochy nejprve důkladně natřeme napouštěcí fermeží, po zaschnutí přebrousíme skelným papírem (č. 60) a ometeme smetáčkem. Pro další nátěr použijeme buď opět napouštěcí fermeže, nebo olejového venkovního laku. Fermežový nátěr je levnější, dlouho však zasychá a je měkký. Lakový nátěr je tvrdý a lesklý. Natíráme vždy ve slabé vrstvě (lakem i fermeží) a po zaschnutí nátěr opakujeme.
Při opravě starého nátěru omyjeme chatu vodou s přídavkem sody a opláchneme čistou vodou. Nátěr pak obrousíme hrubším skelným papírem (č. 60), všude odstraníme zčernalé dřevo a celou plochu ometeme smetáčkem. Natíráme lakem nebo fermeží.
Starý nátěr, který je více narušen, odstraňujeme opálením. Jako základního nového obvykle používáme nátěru krycího. Opalování starého nátěru totiž zanechává stopy a také dřevěný podklad bývá porušen.
Natírání střechy
Střechu z pozinkovaného plechu zbavíme před nátěrem ocelovým kartáčem nečistoty a rzi. Natíráme pak izokrytem (asfaltový nátěr), který se prodává v červené, v černohnědé a v zelené barvě. Obvykle stačí dva nátěry; doba schnutí jednoho nátěru se pohybuje mezi pěti až osmi hodinami. Nátěr izokrytem vydrží až čtyři roky. Izokryt může nahradit gumoasfalt nebo eonit.
Natírání okapových rour
Okapové roury před natíráním očistíme od nečistoty a od rzi ocelovým kartáčem a naneseme základní miniový nátěr. Na vnější stranu okapu používáme obvykle jako vrchního nátěru vhodné olejové barvy a na vnitřek žlabu izokrytu.
Oprava kamenných schodů
Poškozené kamenné schody opravujeme směsí cementového vápna (dva díly), s prosátým říčním pískem (jeden díl). Schody dobře omyjeme, necháme oschnout a na poškozená místa naneseme trochu draselného vodního skla. Potom nanášíme připravenou cementovou směs, kterou formujeme podle potřeby a podle tvaru schodů.
Příprava barevného betonu
Barevný beton připravíme z cementové malty, do které vmícháme místo říčního písku písek vápencový. Přidáme pak suřík nebo červenou hlinku (na červený beton), okr (na hnědý a žlutý odstín), či zelený a modrý ultramarin (na zelený a na modrý beton).
Oprava smetáků
Uvolněné násady smetáků opravíme nejlépe tak, že do nádoby vyřízneme uprostřed klínovou drážku, do které zhotovíme a zasadíme klínek ze dřeva. Klínek musí být o něco delší než drážka. Násadu pak narazíme do otvoru ve smetáku a zabezpečíme hřebíkem, který zatlučeme šikmo do smetáku, aby procházel násadou.
Rýžová košťata
Roztřepané rýžové koště opět dobře mete, když jeho rýžový spodek sevřeme gumovým kroužkem a pilkou zarovnáme jeho roztřepaný konec. V zimě nám usnadní tuto úpravu mráz: necháme konec koštěte zmrznout ve vodě a pak jej snadno pilou seřízneme.
Odstranění tmelu
Starý sklenářský tmel odstraníme směsí práškovité potaše a čerstvě hašeného páleného vápna (v poměru 1:1), kterou zředíme vodou na řídkou kaši. Směs nanášíme špachtlí nebo štětcem několikrát po sobě na zatvrdlý starý tmel a necháme působit tak dlouho, dokud tmel nezměkne. Starý tmel pak oloupeme nebo oškrábeme starším nožem. Lak či dřevo rámu se nepoškodí, je však nutno zabránit, aby se kašička nedostala na lak. Použitím mýdlové vody pro ředění směsi zpomalíme tuhnutí kaše.
Uložení gumových předmětů
Vodní kola, míče apod. ukládáme vždy suché. Před uložením do nich vetřeme nepatrnou trošku glycerínu, vazelíny nebo čistého oleje, popřípadě je přepudrujeme mastkem a srolujeme. Nikdy gumové předměty nepřekládáme, protože by mohly zpuchřet.
Převzato z knihy Rádce moderní domácnosti
Autor: Vlasta Dubská, Jan Dubský
Vydalo nakl. Práce, 1972
Předešlé díly seriálu:
Rady, které nestárnou - VII. díl - Pokojové rostliny
Rady, které nestárnou - VI. díl - Péče o akvárium
Rady, které nestárnou - V. díl - Malujeme a natíráme
Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada
Rady, které nestárnou - III. díl - Koberce a podlahy
Rady, které nestárnou - II. díl - Vánoce
Rady, které nestárnou – I. díl - Byt
Článek byl zobrazen 9465 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma O bydlení
Nákup bytu od A do Z
Koupě bytu není – alespoň pro většinu lidí – každodenní rutinní záležitostí a je třeba jí věnovat náležitou pozornost. Na co se soustředit a jak postupovat? Pokusme se alespoň velmi zjednodušeně a ve stručnosti poukázat na základní kroky.
Bydlení bez překážek
Jediná vteřina může proměnit snadný život ve velmi komplikovaný. V případě některých občanů je to úraz nebo nemoc, která je upoutá na kolečkové křeslo. Dá se přetvořit stávající bydlení tak, aby nekladlo překážky v již tak složité životní situaci? Nebo bude nutné vybudování nového bytu pro vozíčkáře?
Darování nemovitosti – důvod k radosti, nebo k panice?
Sníte o tom, že vám někdo daruje zámek, nebo třeba velkou vilu? Pokud by se tak skutečně stalo, možná byste zjistili, že se může jednat o dar vskutku danajský. Nemyslíme teď údržbu či rekonstrukci nemovitosti, to je až další věc, jde jen o obyčejnou daň a náklady na převod.
Nebojte se nákupu nemovitosti v zahraničí
Sníte o klidném stáří v domku na břehu moře? Nebo snad raději v tichu pod alpskými štíty? Takový sen se dá za určitých okolností realizovat, a to koupí nemovitosti v zahraničí. Že to bude drahé a nemáte peníze? Tak zadarmo to jistě nebude, ale na druhou stranu, ceny nemovitostí v některých zemích jsou příznivější než u nás, navíc nemovitost může i vydělávat.
Starý nebo nový byt?
Koupě bytu je bezpochyby závažným rozhodnutím, které většina lidí nečiní příliš často. Zaměřme se teď pouze na případy koupě bytu pro účely bydlení a pomiňme ty ostatní (investice, spekulace apod.). Nabízí se vždy otázka, zda si pořídit starý, nebo nový. Jaký vybrat?
I senioři chtějí pohodlně bydlet
Každá generace má svůj vlastní životní rytmus, kterému by mělo být přizpůsobeno i rozvržení a vybavení domácnosti. Abychom zajistili seniorům skutečně plnohodnotné a odpovídající bydlení, je třeba si v prvé řadě uvědomit, že mnozí z nich díky omezeným pohyblivým možnostem tráví v bytě většinu svého času a jsou na praktické a ergonomické řešení zcela odkázáni.
Bydlení v družstevním bytě
Užívání družstevního bytu u nás patřilo před rokem 1989 k nejobvyklejším formám bydlení. Od těch dob se však leccos změnilo. Když teď nebudeme brát do úvahy byty státní, můžeme mít stále byt v družstevním vlastnictví, ale dnes také ve vlastnictví osobním.
Pojišťujeme rozestavěnou nemovitost
Pojištění domů a bytů je dnes běžné a má jej snad většina lidí. Sice to něco stojí, ale co kdyby… Velkým poučením byly například povodně v letech 1997 a 2002. Ovšem už méně se ví o tom, že se dá pojistit i rozestavěná budova. A proč to vůbec dělat?