Rady, které nestárnou - VIII. díl - Chata a chalupa
30.05.2009
Každý chatař či chalupář potvrdí, že na jeho nemovitosti je práce pořád dost. A také každý potvrdí, že už má na všechno nějaký figl a zlepšovák. Jak řešili chalupářské problémy naši otcové a dědové?
Natírání dřevěné chaty
Natíráme ji obvykle transparentními laky. Dřevěné plochy nejprve důkladně natřeme napouštěcí fermeží, po zaschnutí přebrousíme skelným papírem (č. 60) a ometeme smetáčkem. Pro další nátěr použijeme buď opět napouštěcí fermeže, nebo olejového venkovního laku. Fermežový nátěr je levnější, dlouho však zasychá a je měkký. Lakový nátěr je tvrdý a lesklý. Natíráme vždy ve slabé vrstvě (lakem i fermeží) a po zaschnutí nátěr opakujeme.
Při opravě starého nátěru omyjeme chatu vodou s přídavkem sody a opláchneme čistou vodou. Nátěr pak obrousíme hrubším skelným papírem (č. 60), všude odstraníme zčernalé dřevo a celou plochu ometeme smetáčkem. Natíráme lakem nebo fermeží.
Starý nátěr, který je více narušen, odstraňujeme opálením. Jako základního nového obvykle používáme nátěru krycího. Opalování starého nátěru totiž zanechává stopy a také dřevěný podklad bývá porušen.
Natírání střechy
Střechu z pozinkovaného plechu zbavíme před nátěrem ocelovým kartáčem nečistoty a rzi. Natíráme pak izokrytem (asfaltový nátěr), který se prodává v červené, v černohnědé a v zelené barvě. Obvykle stačí dva nátěry; doba schnutí jednoho nátěru se pohybuje mezi pěti až osmi hodinami. Nátěr izokrytem vydrží až čtyři roky. Izokryt může nahradit gumoasfalt nebo eonit.
Natírání okapových rour
Okapové roury před natíráním očistíme od nečistoty a od rzi ocelovým kartáčem a naneseme základní miniový nátěr. Na vnější stranu okapu používáme obvykle jako vrchního nátěru vhodné olejové barvy a na vnitřek žlabu izokrytu.
Oprava kamenných schodů
Poškozené kamenné schody opravujeme směsí cementového vápna (dva díly), s prosátým říčním pískem (jeden díl). Schody dobře omyjeme, necháme oschnout a na poškozená místa naneseme trochu draselného vodního skla. Potom nanášíme připravenou cementovou směs, kterou formujeme podle potřeby a podle tvaru schodů.
Příprava barevného betonu
Barevný beton připravíme z cementové malty, do které vmícháme místo říčního písku písek vápencový. Přidáme pak suřík nebo červenou hlinku (na červený beton), okr (na hnědý a žlutý odstín), či zelený a modrý ultramarin (na zelený a na modrý beton).
Oprava smetáků
Uvolněné násady smetáků opravíme nejlépe tak, že do nádoby vyřízneme uprostřed klínovou drážku, do které zhotovíme a zasadíme klínek ze dřeva. Klínek musí být o něco delší než drážka. Násadu pak narazíme do otvoru ve smetáku a zabezpečíme hřebíkem, který zatlučeme šikmo do smetáku, aby procházel násadou.
Rýžová košťata
Roztřepané rýžové koště opět dobře mete, když jeho rýžový spodek sevřeme gumovým kroužkem a pilkou zarovnáme jeho roztřepaný konec. V zimě nám usnadní tuto úpravu mráz: necháme konec koštěte zmrznout ve vodě a pak jej snadno pilou seřízneme.
Odstranění tmelu
Starý sklenářský tmel odstraníme směsí práškovité potaše a čerstvě hašeného páleného vápna (v poměru 1:1), kterou zředíme vodou na řídkou kaši. Směs nanášíme špachtlí nebo štětcem několikrát po sobě na zatvrdlý starý tmel a necháme působit tak dlouho, dokud tmel nezměkne. Starý tmel pak oloupeme nebo oškrábeme starším nožem. Lak či dřevo rámu se nepoškodí, je však nutno zabránit, aby se kašička nedostala na lak. Použitím mýdlové vody pro ředění směsi zpomalíme tuhnutí kaše.
Uložení gumových předmětů
Vodní kola, míče apod. ukládáme vždy suché. Před uložením do nich vetřeme nepatrnou trošku glycerínu, vazelíny nebo čistého oleje, popřípadě je přepudrujeme mastkem a srolujeme. Nikdy gumové předměty nepřekládáme, protože by mohly zpuchřet.
Převzato z knihy Rádce moderní domácnosti
Autor: Vlasta Dubská, Jan Dubský
Vydalo nakl. Práce, 1972
Předešlé díly seriálu:
Rady, které nestárnou - VII. díl - Pokojové rostliny
Rady, které nestárnou - VI. díl - Péče o akvárium
Rady, které nestárnou - V. díl - Malujeme a natíráme
Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada
Rady, které nestárnou - III. díl - Koberce a podlahy
Rady, které nestárnou - II. díl - Vánoce
Rady, které nestárnou – I. díl - Byt
Článek byl zobrazen 9436 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma O bydlení
Jak najít poctivou nebankovní půjčku?
Podle statistických údajů v současnosti každý Čech dluží na hypotékách, úvěrech a půjčkách přibližně 80 000 Kč, což není malá částka. V žebříčku dlouhodobě vedou hypotéky na bydlení, v těsném závěsu stojí ostatní úvěry poskytnuté bankami. Takzvané nebankovní půjčky a úvěry tvoří z tohoto čísla poměrně vysokou část.
Bydlení v družstevním bytě
Užívání družstevního bytu u nás patřilo před rokem 1989 k nejobvyklejším formám bydlení. Od těch dob se však leccos změnilo. Když teď nebudeme brát do úvahy byty státní, můžeme mít stále byt v družstevním vlastnictví, ale dnes také ve vlastnictví osobním.
6 nejčastějších chyb při pojišťování majetku
Snaha šetřit na pojištění majetku za každou cenu, v poslední době u některých lidí motivovaná i jejich zhoršenou finanční situací, stejně tak jako zastaralé pojistné smlouvy, neznalost pojistných podmínek, či neuchovávání dokumentace k pojištěným předmětům, může mít pro mnohé, v případě kdy dojde ke škodní události, velmi závažné následky.
Nová směrnice pro hodnocení energetické náročnosti budov
Od 4. ledna 2006 bude platit nová směrnice pro hodnocení energetické náročnosti budov. Majitelé rodinných domků a menších činžovních domů se nemusí ničeho obávat.
Rady, které nestárnou – I. díl - Byt
Některé rady a postupy našich maminek a babiček působí často úsměvně a přinejmenším zastarale. Jinými se naopak stále řídíme, jsou osvědčené a fungují. Nasledující seriál vám možná pomůže vyřešit dosud nezvládnuté domácí resty.
Na co si dát pozor při pronajímání bytu
Bydlet ve vlastním je pro mnoho lidí nedosažitelným snem, který nezřídka řeší nejdostupnějším, ale zdaleka ne nejlevnějším způsobem – podnájmem. Na druhé straně jsou ti šťastnější, kteří byt pronajímají. Obě strany mají svá práva i povinnosti, které není radno brát na lehkou váhu.
Jak se zbavit much a octomilek v bytě či domě?
Hubení much je velice složitou a náročnou činností. Mouchy totiž mají neuvěřitelnou rozmnožovací schopnost a k tomu jsou nadměrně odolné vůči většině běžných hubicích přípravků. Vedle prevence existuje samozřejmě i řada represivních opatření.
Nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor
Od 1. března roku 2006 by měl začít platit nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor. Dokument, který vládě předložil koncem léta ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, by měl posílit ochranu vlastníků bytů a komplexněji postihnout správu domu a pozemku.