Rady, které nestárnou - VIII. díl - Chata a chalupa
30.05.2009
Každý chatař či chalupář potvrdí, že na jeho nemovitosti je práce pořád dost. A také každý potvrdí, že už má na všechno nějaký figl a zlepšovák. Jak řešili chalupářské problémy naši otcové a dědové?
Natírání dřevěné chaty
Natíráme ji obvykle transparentními laky. Dřevěné plochy nejprve důkladně natřeme napouštěcí fermeží, po zaschnutí přebrousíme skelným papírem (č. 60) a ometeme smetáčkem. Pro další nátěr použijeme buď opět napouštěcí fermeže, nebo olejového venkovního laku. Fermežový nátěr je levnější, dlouho však zasychá a je měkký. Lakový nátěr je tvrdý a lesklý. Natíráme vždy ve slabé vrstvě (lakem i fermeží) a po zaschnutí nátěr opakujeme.
Při opravě starého nátěru omyjeme chatu vodou s přídavkem sody a opláchneme čistou vodou. Nátěr pak obrousíme hrubším skelným papírem (č. 60), všude odstraníme zčernalé dřevo a celou plochu ometeme smetáčkem. Natíráme lakem nebo fermeží.
Starý nátěr, který je více narušen, odstraňujeme opálením. Jako základního nového obvykle používáme nátěru krycího. Opalování starého nátěru totiž zanechává stopy a také dřevěný podklad bývá porušen.
Natírání střechy
Střechu z pozinkovaného plechu zbavíme před nátěrem ocelovým kartáčem nečistoty a rzi. Natíráme pak izokrytem (asfaltový nátěr), který se prodává v červené, v černohnědé a v zelené barvě. Obvykle stačí dva nátěry; doba schnutí jednoho nátěru se pohybuje mezi pěti až osmi hodinami. Nátěr izokrytem vydrží až čtyři roky. Izokryt může nahradit gumoasfalt nebo eonit.
Natírání okapových rour
Okapové roury před natíráním očistíme od nečistoty a od rzi ocelovým kartáčem a naneseme základní miniový nátěr. Na vnější stranu okapu používáme obvykle jako vrchního nátěru vhodné olejové barvy a na vnitřek žlabu izokrytu.
Oprava kamenných schodů
Poškozené kamenné schody opravujeme směsí cementového vápna (dva díly), s prosátým říčním pískem (jeden díl). Schody dobře omyjeme, necháme oschnout a na poškozená místa naneseme trochu draselného vodního skla. Potom nanášíme připravenou cementovou směs, kterou formujeme podle potřeby a podle tvaru schodů.
Příprava barevného betonu
Barevný beton připravíme z cementové malty, do které vmícháme místo říčního písku písek vápencový. Přidáme pak suřík nebo červenou hlinku (na červený beton), okr (na hnědý a žlutý odstín), či zelený a modrý ultramarin (na zelený a na modrý beton).
Oprava smetáků
Uvolněné násady smetáků opravíme nejlépe tak, že do nádoby vyřízneme uprostřed klínovou drážku, do které zhotovíme a zasadíme klínek ze dřeva. Klínek musí být o něco delší než drážka. Násadu pak narazíme do otvoru ve smetáku a zabezpečíme hřebíkem, který zatlučeme šikmo do smetáku, aby procházel násadou.
Rýžová košťata
Roztřepané rýžové koště opět dobře mete, když jeho rýžový spodek sevřeme gumovým kroužkem a pilkou zarovnáme jeho roztřepaný konec. V zimě nám usnadní tuto úpravu mráz: necháme konec koštěte zmrznout ve vodě a pak jej snadno pilou seřízneme.
Odstranění tmelu
Starý sklenářský tmel odstraníme směsí práškovité potaše a čerstvě hašeného páleného vápna (v poměru 1:1), kterou zředíme vodou na řídkou kaši. Směs nanášíme špachtlí nebo štětcem několikrát po sobě na zatvrdlý starý tmel a necháme působit tak dlouho, dokud tmel nezměkne. Starý tmel pak oloupeme nebo oškrábeme starším nožem. Lak či dřevo rámu se nepoškodí, je však nutno zabránit, aby se kašička nedostala na lak. Použitím mýdlové vody pro ředění směsi zpomalíme tuhnutí kaše.
Uložení gumových předmětů
Vodní kola, míče apod. ukládáme vždy suché. Před uložením do nich vetřeme nepatrnou trošku glycerínu, vazelíny nebo čistého oleje, popřípadě je přepudrujeme mastkem a srolujeme. Nikdy gumové předměty nepřekládáme, protože by mohly zpuchřet.
Převzato z knihy Rádce moderní domácnosti
Autor: Vlasta Dubská, Jan Dubský
Vydalo nakl. Práce, 1972
Předešlé díly seriálu:
Rady, které nestárnou - VII. díl - Pokojové rostliny
Rady, které nestárnou - VI. díl - Péče o akvárium
Rady, které nestárnou - V. díl - Malujeme a natíráme
Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada
Rady, které nestárnou - III. díl - Koberce a podlahy
Rady, které nestárnou - II. díl - Vánoce
Rady, které nestárnou – I. díl - Byt
Článek byl zobrazen 9555 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma O bydlení

Pět zásad při zařízování prvního společného bydlení
Také už máte dost bydlení v podnájmu a konečně se stěhujete do svého? Ale má to háček, zatímco v podnájmu jste byli sami, tentokrát nemáte poslední slovo. Při výběru a zařízení své nové domácnosti se musíte přizpůsobit partnerovi, se kterým ji hodláte sdílet. Podívejme se společně na pár zásadních pravidel, jak při tom předejít vzájemným neshodám a nedorozuměním.

Tajemný fenomén dračích žil
Necítíte se v poslední době dobře? Možná nejste nemocní, ale působí na vás ve spánku nebo při práci škodlivé záření. Tématika dračích žil a geopatogenních zón ostře rozděluje odborníky na dvě nesmiřitelné skupiny. Konkrétní hmatatelné vědecké údaje v tomto směru neexistují. Hovoříme o energiích, které sice nelze změřit, ale přesto jsou a mohou nám škodit.

Nákup na úvěr
České domácnosti se stále více zadlužují, přestože ve srovnání se západní Evropou či Spojenými státy máme ještě co dohánět. Důvodem rostoucího „dluhu“ každé domácnosti je zejména dostupnost úvěrových produktů a také jejich neustále se rozšiřující nabídka a popularita.

Jak najít poctivou nebankovní půjčku?
Podle statistických údajů v současnosti každý Čech dluží na hypotékách, úvěrech a půjčkách přibližně 80 000 Kč, což není malá částka. V žebříčku dlouhodobě vedou hypotéky na bydlení, v těsném závěsu stojí ostatní úvěry poskytnuté bankami. Takzvané nebankovní půjčky a úvěry tvoří z tohoto čísla poměrně vysokou část.

Vánoční zvyky aneb jak připravit domácnost na Vánoce
Vánoce jsou doslova za dveřmi a vy najednou nevíte kam dřív skočit. Nakoupit ještě rychle nějaké dary, uklidit nebo raději napéct cukroví? Svátky klidu a pohody tak nabývají zcela opačných dimenzí, až vás kolikrát napadá, proč je vlastně vůbec slavíme. Zastavte se na chvíli a podívejte se s námi, jak vše zvládnout tak, aby toho finálního stresu bylo co nejméně.

Mladí lidé mohou zažádat o výhodnou půjčku
Česká vláda schválila nařízení o použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení na modernizaci bytů pro mladé. Díky tomu mohou lidé do 35 věku let získat nízkoúročený úvěr v hodnotě až 150 tisíc korun. Kdo může požádat o úvěr a na co lze použít?

Rady, které nestárnou – I. díl - Byt
Některé rady a postupy našich maminek a babiček působí často úsměvně a přinejmenším zastarale. Jinými se naopak stále řídíme, jsou osvědčené a fungují. Nasledující seriál vám možná pomůže vyřešit dosud nezvládnuté domácí resty.

K čemu slouží pojištění domácnosti
Pojištění domácnosti určitě není k životu nutné. Přesto o něm u nás asi jen málokdo někdy neuvažoval, ačkoliv mnoho lidí jej stále nemá. Pojistit si můžete byt vlastní i družstevní či dokonce pronajatý. A to nejen proti živelným rizikům, ale i proti násilnému vniknutí a krádeži. Jak se ale v nabídce pojišťoven orientovat a co při uzavírání smlouvy zohlednit?